دكترعدنان خسروي

دكترعدنان خسروي

دكترعدنان خسروي فوق تخصص خون و انکولوژی اطفال ارائه دهنده خدمات درمانی در زمینه درمان بیماریهای خونی و درمان سرطان به همراه مرکز درمانی علی طب نیز می باشند

درمان بیماریهای خونی

دانشمندان می‌گویند که با نسل بعدی فناوری ویرایش ژن می‌توان به درمان اختلالات خونی ژنتیکی از قبیل کم خونی داسی شکل کمک کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از یو.پی.آی، یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون و دانشگاه ییل توانستند با موفقیت این سیستم ویرایش ژن را بر روی موش‌ها آزمایش کنند.

این سیستم جدید بر مبنای سیستم ویرایش ژن کریسپر CRISPR ایجاد شده است.

کریسپر به معنی بریدن و جداکردن ژن معیوب از ترکیب ژنتیکی سلول است.

این روش جدید که توسط محققان آزمایش شده است، برخلاف روشهای مرسوم، بر روی آنزیم‌های قطع کننده دی‌.ان.ای که ژن‌های خاص را هدف قرار می‌دهند تکیه نمی‌کند.

به گفته محققان این پژوهش یافته‌های آنها می‌تواند پیامدهای مثبتی برای بیماران در آینده داشته باشد.

محققان این پژوهش اظهار کردند: ما یک سیستم را توسعه دادیم که از نانوذرات مورد تاییدFDA برای ارائه مولکول PNA(پتید نوکلئیک اسید) همراه با DNA اهدا کننده برای اصلاح یک ژن معیوب در موش‌های زنده استفاده می‌کند که این اتفاق در روش پیشین یعنی CRISPRنمی‌افتد.

این سیستم جدید از یک مولکول مصنوعی در اندازه نانو به نام پپتید نوکلئیک اسید یا PNASبرای برش دی‌.ان‌.ای های دو رشته‌ای و اتصال به نزدیکی محل مورد نظر بدون برش چیزی استفاده می‌کند.

در طول مطالعه، این رویکرد برای هدف قرار دادن یک ژن معیوب که با تولید هموگلوبین ارتباط دارد برای درمان بتاتالاسمی که یک بیماری خونی است مورد استفاده قرار گرفت.

این محققان علاوه بر آزمایش این روش بر روی یک مدل موش، آن را بر روی سلول‌های مغز استخوان انسان نیز آزمایش کرده و مشاهده کردند که این روش با افزایش میزان هموگلوبین حتی چند ماه پس از درمان دارای موفقیت ۷ درصدی است.

انواع سرطان خون
سرطان های خونی به سه دسته کلی تقسیم می شوند. این دسته ها شامل:

  •  سرطان خون لوکمی یا لوسمی (Leukemia)، این سرطان یکی از انواع سرطان های درون مغز استخوان بوده، واژه لوسمی به معنی خون سفید است و شامل تولید غیرطبیعی سلول های خونی سفید می شود. لوسمی یکی از چهار سرطان شایع در میان کودکان است. تعداد بالای سلول های سفید باعث اختلال توانایی این سلول ها در مبارزه با عفونت ها شده و همچنین باعث نقص توانایی مغز استخوان برای ساختن سلول های قرمز و پلاکت خون می شود.

 

  • سرطان خون لنفومی (Lymphoma)، این نوع سرطان خون سیستم لنفاوی را که وظیفه آن دفع مایعات زیادی از بدن و همچنین تولید گلبول سفید خون است، تحت تاثیر قرار می دهد. لنفوسیت ها (Lymphocytes)، نوعی گلبول سفید هستند که وظیفه مبارزه با عفونت ها را برعهده دارند. افزایش تعداد سلول های لنفاوی باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود.
  • سرطان خون میلوما (Myeloma)، این نوع سرطان خون سلول های پلاسما را هدف قرار داده و مانع تولید آنتی بادی در بدن می شود و سیستم ایمنی بدن را در برابر عفونت ها ضعیف و حساس می کند.
فوق تخصص خون و انکولوژی اطفال
تهران

پکیج های پیشنهادی