دكتر عليرضا لاشئي

دكتر عليرضا لاشئي

دكتر عليرضا لاشئي فوق تخصص شبكيه استاد دانشگاه افتخار همكاري با مركز زيبايي درماني علي طب  را دارد

شبکیه چشم چیست؟

شبکیه داخلی ترین لایه چشم است و شامل سلول های گیرنده نور و سلول های عصبی می باشد.شبکیه چشم

شبکیه چشم

این لایه بسیار نازک، ۷۵ درصد مساحت کره چشم را می پوشاند.

شبکیه، لایه حساس به نور را تشکیل می دهد و با تبدیل جریان الکترومغناطیسی نور به پیام عصبی و انتقال آن از طریق عصب بینایی به لب پس سری، به مغز توانایی دیدن را می دهد.

 سلول های گیرنده نور در شبکیه، دو نوع می باشند:

– سلول های مخروطی که توانایی دیدن رنگ ها را در روشنایی به مغز می دهند.

– سلول های استوانه ای که بینایی در تاریکی را امکان پذیر می سازند.

جایی را که عصب بینایی از شبکیه خارج می شود نقطه کور می گویند.

بیماری‌های شبکیه چشم

بیماری‌های شبکیه، بیماری‌های گسترده و متفاوتی هستند که سنین مختلف را درگیر می‌کنند و اغلب بر روی قدرت دید افراد تأثیرگذارند و حتی برخی از این بیماری‌ها، بیماری مادرزادی شبکیه چشم بوده و افراد در بدو تولد با آن‌ها روبه‌رو هستند. همچنین روش‌های درمان بیماری‌های شبکیه چشم، برای برخی از این بیماری‌ها در دسترس است. شایع‌ترین بیماری‌های شبکیه چشم عبارت‌اند از:

  • پارگی شبکیه : با افزایش سن افراد مایع زجاجیه که مایع شفاف داخل کره چشم است تخریب‌شده و به‌مرورزمان جمع می‌شود. این جمع شدن باعث ایجاد کشش و فشار بر روی پرده شبکیه شده و یک یا چند سوراخ و پارگی را در آن ایجاد می‌کند همچنین عامل مهم دیگر پارگی شبکیه ضربه به چشم و یا سر به‌خصوص در افرادنزدیک‌بین است.
  • جداشدگی شبکیه: با ایجاد سوراخ و پارگی در شبکیه مایع زجاجیه با ورود از این مناف و سوراخ‌ها پشت پرده شبکیه جمع می‌شود و با فشار بر آن می‌تواند شبکیه را از لایه‌های زیرین خود جدا کرده و باعث جداشدگی شبکیه شود.
  • رتینوپاتی دیابتی: این بیماری که در افراد مبتلا به دیابت بروز پیدا می‌کند با ایجاد و رشد رگ‌های خونی غیرطبیعی در لایه شبکیه می‌تواند باعث تخریب پرده شبکیه و در موارد شدید از دست رفتن بینایی شود.
  • غشاهای روی شبکیه یا مامبران اپی رتینال: این غشاها لایه‌های نازک و ظریف اسکار مانندی از جنس بافت همبندی روی پرده شبکیه هستند که اغلب در سنین بالای ۵۰ سال بروز پیدا می‌کنند در برخی از بیماران باعث کاهش دید و اختلال بینایی می‌شوند.
متخصص شبكية
تهران

پکیج های پیشنهادی