دکترسیده افسر شرفی

دکترسیده افسر شرفی

 دکترسیده افسر شرفی

مركز زيبايي درماني علي طب ارائه کننده خدمات درمانی تخصصی از جمله نازايي در کشور های حوزه خلیج فارس می باشد امیدواریم همکاری با دکترسیده افسر شرفی فوق تخصص نازايي، زمینه ساز رضایت بیماران قرار بگیرد

 

عوامل نازایی در مردان وزنان و راه های درمان ان:

غلب نگرانی زوجهای جوان در ماههای اول پس از ازدواج ، مشکل حامله شدن همسر است. این موضوع در شهرستانها واماکنی که از نظر بافت فرهنگی واجتماعی ، سنتها وباورهای غلط هنوز در قشرهای پایین ومتوسط نفوذ دارند، مشکلات نازایی دو چندان می شود وافراد خانواده عروس وداماد وبستگان وحتی همسایه ها ، همگی از تازه عروس جویای وضع بارداری او هستند وبه طور خواسته وناخواسته آنها را دریک فشار روحی وجسمی شدید قرار می دهند.
نازایی تنها یک مشکل زنانه نیست  بلکه فاکتورهای مردانه نیز در این امر دخالت دارند .حدود ۴۰ درصد از علتهای نازایی مردها هستند. در نتیجه به تفکیک علل نازایی و ناباروری در مرد و زن اشاره می کنیم. نازایی

نازایی

عوامل بروز ناباروری مردانه

۱٫دیابت
۲٫سابقه ضربه به بیضه ها یا چرخش بیضه ها، سابقه بلوغ زودرس یا دیررس
۳٫ داروهای مورد استفاده در دوران زخمها یا پسویازیس
۴٫ ترمیم فتق
۵٫ مصرف الکل به مقدار زیاد
۶٫ یضه نزول نکرده
۷٫ مصرف دخانیات
۸٫ تماس ناحیه های تناسلی با دماهای بالا
۹٫ تماس با مواد سمی در حین کار نظیر مس، کادمیوم و جیوه، اکسید اتیلن، کلرید وینیل، مواد رادیو اکتیو و اشعه
۱۰٫ سابقه مصرف دی استیل بسترول توسط مادر در حین بارداری و سابقه ابتلا به اوریون حین بلوغ
۱۱٫ وجود سابقه عفونت پروستات یا ناحیه تناسلی

راههای تشخیص ناباروری در مردان

علاوه بر دریافت اطالعات کامل وضعیت فرد باید معاینات خاصی روی بیمار انجام شود و سپس یک سری آزمایشهای تخصصی صورت گیرد که عبارتند از:
آزمایش منی چند گانه :حداقل دو نمونه در دو نوبت مختلف زمانی مختلف باید گرفته شود و از لحاظ فاکتورهای گوناگون مورد بررسی قرار گیرد که این نوع فاکتورها شامل حجم منی، قوام، تعداد اسپرمها و شکل و حرکت آنها می باشد
سونوگرافی:جهت تعیین واریکوسل و سایر عوارض ساختمانی بیضه.
سایر آزمایش ها :از این آزمایشات جهت تعیین علت اختلالات اسپرمها یا بیماریهای سیستم تناسلی مردانه استفاده می شود.

درمان ناباروری مردان

لاپاروسکوپی:لاپاروسکوپی یک روش موثر و بدون خطر در درمان یک نوع اختلال ناباروری در بالغین است.
کریپتورکیدسیم شایع ترین ناهنجاری دستگاه تناسلی می باشد که در بدو تولد در نوزادان مذکر قابل تشخیص است. تشخیص کریپتورکیدسیم، از طریق مشاهده میسر است.

 علت نازایی همیشه به خانم‌ها مربوط نیست. درواقع علت نازایی‌ها ۳۰درصد مربوط به مشكلات زنانه، ۳۰درصد مربوط به مشكلات مردانه و ۴۰درصد مربوط به مشكلات هر دو زوج است. مهم‌ترین عوامل بروز نازایی عبارتند از:

 

اختلالات تخمك گذاری
شایع‌ترین علت نازایی ناشی از اختلالات تخمك گذاری است. حدود ۴۰درصد از نازایی‌ها با این اختلال ارتباط دارد. در این مورد چند نكته را بدانید:

 

–   این مشكل به‌ویژه در افرادی كه اضافه وزن دارند بیشتر دیده می‌شود.

–    اختلال در تخمك گذاری می‌تواند منشا ژنتیك داشته باشد و در خانواده‌هایی كه زمینه دیابت در آنها وجود دارد هم دیده می‌شود.

 

–    كم‌تحركی و مصرف غذاهای شیرین به شیوع بیشتر این مشكل دامن می‌زند.

 

–   خانم‌هایی كه قاعدگی آنها با تاخیر انجام شده و سیكل‌های طولانی‌مدت (۴۰ روزه تا دو ماهه) دارند ممكن است به این اختلال دچار شده باشند.

 

البته جای نگرانی نیست. خبر خوب اینكه اختلالات تخمك‌گذاری در ۹۰درصد موارد با دارو كاملا قابل درمان است و با تغییر سبك زندگی برطرف می‌شود. توصیه می‌شود افراد مبتلا ضمن دنبال كردن دارو درمانی به رژیم غذایی‌شان بیشتر دقت كنند و ورزش را در برنامه روزانه‌شان قرار دهند.

اختلالات لوله‌ای
انسداد لوله‌ها می‌تواند به‌دلیل چسبندگی‌های ناشی از عفونت‌ها پیش بیاید. عفونت‌های لگنی یا بیماری آندومتریوز هم سبب چسبندگی لوله‌ها می‌شود.

 

حتی ممكن است فردی در دوران مجردی به این عفونت‌ها دچار شده باشد و بعد از ازدواج وقتی برای درمان نازایی مراجعه می‌كند تازه متوجه شود كه چنین عفونتی دارد. خبر بد اینكه این مشكل مورد خوبی برای درمان نیست!

 

متخصص نازايي
تهران

پکیج های پیشنهادی