دکتر زهرا اصفهانی

دکتر زهرا اصفهانی

دکتر زهرا اصفهانی فوق تخصص قلب و عروق در شهر های رودسر و رشت در حال فعالیت می باشند.

مركز زيبايي درماني علي طب ارائه کننده خدمات درمانی تخصصی از جمله بيماري هاي قلبي در کشور های حوزه خلیج فارس می باشد امیدواریم همکاری با دکتر زهرا اصفهانی فوق تخصص قلب و عروق، زمینه ساز رضایت بیماران قرار بگیرد.

در زیر به بعضی از اصطلاحات بیماران قلبی می پردازیم .

در آنژیوپلاستی نوعی لوله باریک به همراه یک بالن مخصوص وارد رگ بسته می شود و با بازکردن بالن، پلاک های مجود در عروق را به اطراف می رانند. سپس از طریق یک لوله باریک دیگر وسیله کوچکی که به شکل یک لوله کوچک مشبک است به نام stent ( استنت یا فنر ) وارد رگ می کنند. استنت در این حل باقی می ماند و باعث باز نگه داشتن رگ می شود.

 

دو نوع عمده آنژیوپلاستی داریم:

۱- آنژیوپلاستی غیر اورژانس

این نوع در بیمارانی انجام می شود که علائم قلبی پایدار دارند یعنی درد آن ها با استاحت و مصرف قرص نیتروگلیسیرین بهتر می شود، پس از آنژیوگرافی و تعیین دقیق محل های گرفتگی در شرایط از پیش تعیین شده و با وقت قبلی انجام می شود.

۲- آنژیوپلاستی اورژانس

در بیمارانی انجام می شود که علائم قلبی ناپایدار یعنی درد شدید که با استراحت برطرف نیم شود و تغییرات نواری دارند یا به عبارت دیگر در کسانیکه دچار سکته حاد قلبی شده اند. برای رسیدن به بهترین نتیجه درمانی در بیماران سکته قلبی بهتر است آنژیوپلاستی در ۹۰ دقیقه اول از لحظه ورود به بیمارستان انجام شود.

 

 

آنژیوگرافی به شکل سنتی از طریق شریان کشاله ی ران انجام می گیرد که در آن یک لوله -ی باریک (کاتتر) وارد شریان ران و از آنجا به مدخل شریان های کرونر هدایت می شود. سپس با تزریق ماده ی حاجب رادیولوژی در این شرایین، نقاط تنگ شریان شناسایی می شود. معمولآ تنگی های بیش از ۵۰ تا ۷۵ درصد باید تحت درمان قرار گیرند که امروزه بیشتر توسط بالون و استنت (فنر) در همان زمان انجام می پذیرد. می دانیم که درگذشته ی نه چندان دوری در همه ی این موارد، بیماران به سوی جراحی قلب باز هدایت می شدند.

سی تی آنژیوگرافی یک روش تشخیصی جدید است که با سی تی اسکن انجام می شود و در مراکز مجرب تا ۹۵ درصد دقت دارد .البته در این روش مقدار ماده حاجب استفاده شده  با روش آنژیوگرافی برابر است تنها تفاوت این است که کاتتری وارد رگ بیمار نمی شود. بنابراین اگر احتمال بالینی بیماری عروق کرونر زیاد باشد از همان ابتدا باید آنژیوگرافی  انجام شود چون با تآیید سی تی آنژیو بیمار باید تحت آنژیوگرافی نیز قرار گیرد و در این میان فقط وقت و هزینه ی بی مورد مصروف گشته است. سی تی آنژیو عمدتآ در مواردی قابل توصیه است که احتمال حد اکثر متوسطی برای تنگی شرایین قلب وجود دارد.

والولوپلاستی (valvuloplasty) که تحت عنوان بالون والولوپلاستی یا بالون والوتومی نیز شناخته می‌شود، پروسه‌ای برایترمیم دریچه‌ی تنگ‌شده‌ی قلبی است. در این عارضه، لت‌های دریجه‌ی قلبی سفت و ضخیم شده و ممکن است به یکدیگر بچسبند. این امر موجب تنگی دریچه و متعاقب آن، کاهش جریان خون عبوری از دریچه می‌شود. والولوپلاستی کاهش جریان خون عبوری را تا حدی جبران کرده و علائم عارضه را کاهش می‌دهد.

 

اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود . برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد . انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد . اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود. ممکن است انجام اکوکاردیوگرافی در شرایط زیر ضروری باشد:
• هنگامی که دارای صداهایی غیرطبیعی قلبی هستید.
• هنگامی که دچار درد قفسه سینه غیرقابل توجیه هستید .
• هنگامی که دچار یک نقص مادرزادی قلبی می باشید .
• هنگامی که دچار حمله قلبی شده اید .
• هنگامی که دچارتب روماتیسمی هستید .

 

اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چگونه صورت می گیرد ؟

• شما برروی یک تخت به پهلو یا پشت می خوابید .
• پزشک ژل مخصوصی رابرروی یک پروب می ریزد و آن را روی ناحیه سینه ای شما حرکت می دهد.
• امواج ماورا صوت تصاویری را از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند . دراکوکاردیوگرافی از امواج اشعه ایکس استفاده نمی شود .
• حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی مشاهده می شود .
• یک نوار ویدیو یا عکس را می توان تهیه نمود .
• در طول تست شما نیز می توانید ویدئو را ببینید .
• این تست اغلب به کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد .
• این تست درد و عوارض جانبی ندارد .
• پزشک شما در مورد نتایج آن با شما صحبت می کند .
خدماتی که در مطب خانم دکتر زهرا اصفهانی انجام می پذیرد شامل :

۱- معاینه

۲- تست ورزش

۳- اکو قلب

می باشد ، و در صورت نیاز ادامه مراحل تکمیلی درمان در بیمارستان شهر رشت انجام می پذیرد.

علی طب با ارائه خدمات درمانی از جمله بیماری های قلبی در شمال کشور ضمن ارائه خدمات درمانی ، خدمات گردشگری در خور به توریست ها و همراه های ایشان ارائه می کند.

جهت اطلاع از این خدمات لطفا از طریق اطلاعات تماس موجود در سایت با ما در تماس باشید.

فلوشيب قلب
رودسر

پکیج های پیشنهادی