دکتر مهدی حسینی تهرانی

دکتر مهدی حسینی تهرانی

دکتر مهدی حسینی تهرانی فوق تخصص قرنیه استاد دانشگاه با مركز زيبايي درماني علي طب  همکاری دارد .

علي طب ارائه کننده خدمات درمانی تخصصی از جمله  بيماريهای چشمی در کشور های حوزه خلیج فارس می باشد امیدواریم همکاری با دکتر مهدی حسینی تهرانی جراح و متخصص قرنیه زمینه ساز رضایت بیماران قرار بگیرد.

بعضي از اجسام خارجي ممکن است در قرنيه فرو روند؛ مثلا زماني که شاخه گياه يا ناخنتان به چشمتان برخورد مي کند. يا ممکن است باکتري ها و قارچ ها از طريق لنز تماسي آلوده وارد قرنيه شوند.در اين شرايط ممکن است چشمتان دچار التهاب دردناک و عفونت قرنيه شود

که اصطلاحا آنرا “کراتيت” يا “زخم عفوني قرنيه” مي گوئيم. اين عفونت ها مي تواند منجر به کاهش وضوح بينائي، تزشح از قرنيه، و شايد تخريب بافت قرنيه شود. عفونت قرنيه همچنين ممکن است باعث اسکار قرنيه ( ايجاد بافت جوشگاه در قرنيه) شود، که مي تواند منجر به کاهش بينائي و نياز به پيوند قرنيه شود.

قرنیه چیست؟

قرنیه بافت روشن در جلو و مرکز چشم است. شفافیت آن اجازه می دهد که نوراز مردمک چشم و عدسی عبور کند و به شبکیه در پشت چشم برسد. قرنیه دارای سه لایه اصلی است، لایه بیرونی قرنیه لایه اپیتلیال نامیده می شود، لایه میانی استروما نامیده می شود و آخرین لایه، لایه ای از سلول های تک سلولی است که اندوتلیوم نامیده می شود.

انحنای قرنیه نقش مهمی در فوکوس (انکسار یا شکست) نور ایفا می کند. یک قرنيه نرمال صاف، روشن و سفت است. این خصوصیات به قرنیه کمک می کنند تا چشم را از عفونت و مواد خارجی محافظت کند.

به عنوان يک قانون کلي، هر چه عفونت قرنيه عمقي تر باشد، علائم و عوارض آن شديد تر است.  ذکر اين نکته ضروري است که گرچه عفونت قرنيه نسبتا نادر است اما وخيم ترين عارضه لنزهاي تماسي است.
عفونتهاي خفيف قرنيه را با قطره هاي چشمي آنتي بيوتيک درمان مي کنيم. اگر بيماري شديد باشد، نياز به درمان بيشتر با داروهاي ضد باکتري و ضد قارچي   براي ريشه کن کردن عفونت و قطره هاي استيروئيدي (کورتوني) براي کاهش التهاب خواهد بود. ممکن است تا زمان کنترل و حذف کامل عفونت قرنيه حتي تا چندين ماه  نياز به ويزيت هاي مکرر توسط چشم پزشک باشد..

انواع مختلف بیماری قرنیه چیست؟

چندین دلیل معمول برای بیماری های قرنیه وجود دارد، از جمله:

عفونت ها

  • – کراتیت باکتریایی، قارچی و یا ویروسی، و همچنین بیماری های انگلی

ضربه

  • – خراش و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی

دیستروفی و اختلالات دژنراتیو قرنیه

  • – دیستروفی فوکس، دیستروفی map-dot-fingerprint یا دیستروفی  lattice corneal

اختلالات خود ایمنی

  • – بیماری وگنر، آرتریت روماتوئید یا لوپوس

کمبود تغذیه ای

  • – کمبود ویتامین A

آلرژی

  • – کراتوکونژکتیویت ورنال (حساسیت بهاره) و آتوپیک (اگزمای سرشتی)

رشد

  • – رشد ناخنک یا پتریژیوم خوش خیم یا سرطانی روی سطح چشم

اکتازی قرنیه (نازک شدن)

  • – کراتوکونوس (قوز قرنیه)، یا نازک شدن قرنیه پس از جراحی لیزر انکساری

سندرم استیونز-جانسون، یک واکنش نادر اما جدی التهابی به دارو یا عفونت

قرنیه همچنین می تواند به واسطه سایر بیماری های چشمی رایج مانند اختلالات لایه اشکی (چشم خشک)، اختلالات پلك، گلوكوم (آب سیاه چشم) و سندرم اندوتلیال ایدوكورلای (ICE) آسیب دیده باشد كه ممكن است با گلوكوم همراه باشد.

علائم بیماری قرنیه

تاری دید – دید مبهم به کمبود شدت بینایی اشاره دارد که ناشی از ناتوانی در دیدن دقیق جزئیات است. تاری دید ممکن است ناشی از ناهنجاری هایی باشد که در هنگام تولد اتفاق می افتد نظیر نزدیک بینی یا دوربینی که نیاز به لنزهای اصلاح کننده (عینک) دارد و یا ممکن است نشانه ای از بیماری چشم باشد.

بیماری های قرنیه

•    برداشتن كدورت سطح قرنيه
PTK يا Phototherapeutic Keratectomy: در اين تكنيك با استفاده از ليزر اكسايمر مي توان كدورت هاي سطحي قرنيه را كاهش داد و احتمال نياز به پيوند قرنيه را كم كرد.
•    درمان كراتوكونوس (قوز قرنيه)
Cross Linking يا Corneal collagen cross linking with Riboflavin: اين روش در مطب پزشك انجام شده و حدودا” ۱ ساعت طول مي كشد. براي انجام اين عمل ابتدا قطره ريبوفلاوين به داخل چشم ريخته شده و سپس اين قطره به¬وسيله تابش اشعهء ماوراي بنفش فعال مي شود و سرانجام باعث افزايش پيوندهاي عرضي كلاژن در قرنيه شده و در نتيجه استحكام آن را افزايش مي¬دهد. اين عمل باعث متوقف شدن قوز قرنيه ميشود و نمره چشم و ديد تغيير زيادي نمي كند.
انواع پيوند قرنيه
كاشت Intacs + آرتيزان توريك: Intacs وسيله¬اي است كه براي درمان نزديك بيني ۱ تا ۳ ديوپتر بدون وجود آستيگماتيسم به كار مي رود و باعث افزايش يكپارچگي و درنهايت استحكام قرنيه شده و قرنيه بيماران دچار كراتوكونوس منظم تر ميشود. اين روش در كساني كه تحمل لنز تماسي ندارند مورد استفاده قرار ميگيرد و تا حدود ۲۰% ديد بهبود يافته و ميتوانند از عينك استفاده كنند.

متخصص قرنیه
تهران

پکیج های پیشنهادی