آب مروارید (کاتاراکت)

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک 1 روز
مدت زمان اقامت در بیمارستان 0
مدت زمان عمل 1ساعت
مدت دوران نقاهت 14 روز
استفاده از داروی بیهوشی ندارد

آب مروارید (کاتاراکت)

کاتاراکت یا آب مروارید در اثر کدورت عدسی چشم رخ می‌دهد. عدسی یا لنز بخشی از ساختار چشم است که نور تابیده شده به آن را روی لایه شبکیه متمرکز می‌کند. از مشخص‌‎ترین نشانه‌های آب مروارید، تاری دید و پدیدار شدن لکه‌های قهوه‌ای در میدان دید است که در صورت عدم درمان، به تدریج گسترش می‌یابد، اختلال در رانندگی شبانه و تشخیص چهره و حساسیت به نور از دیگر علائم بیماری هستند.

باید بدانید که آب مروارید بر اثر استفاده زیاد از چشم ایجاد نمی‌شود، از یک چشم به دیگری سرایت نمی‌کند و سبب نابینایی‌ غیر‌قابل برگشت نمی‌شود.

از علل آب مروارید می‌توانیم به افزایش سن(شایع تریت علت)، دیابت، سیگار، ضربه به چشم، تماس طولانی با اشعه  UV آفتاب و مصرف طولانی‌مدت دارو‌هایی مثل کورتون‌ اشاره کنیم.

درمان اصلی کاتاراکت، جراحی است. جراحی شامل برداشت عدسی کدر و جایگزینی آن با عدسی مصنوعی است که منجر به بهبود دید می‌شود. البته تمام بیماران نیاز به جراحی ندارند و تصمیم نهایی به نظر بیمار و پزشک بستگی دارد.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

1. پزشک مورد اعتمادی انتخاب کنید و درباره عوارض و نتایج عمل با او مشورت کنید.
2. در صورت داشتن سابقه بیماری خاص، مصرف دارو یا حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
3. بهتر است از 6 ساعت قبل از عمل غذا و نوشیدنی مصرف نکنید.
4. از چکاندن قطره آنتی‌بیوتیک به داخل چشم تا دو روز قبل از عمل خودداری کنید.
5. در صورتی كه دچار افزايش فشار خون يا قند خون هستيد، قبل از عمل بايد حتما زير نظر متخصص داخلی، درمان و تحت كنترل قرار بگيريد.

نحوه انجام عمل

جراحی کاتاراکت به صورت سرپایی و با بی‌حسی موضعی و تزریق آرام‌بخش انجام می‌شود. اگر هر دو چشم درگیر باشند، جراحی به صورت جداگانه و در دو زمان متفاوت انجام خواهد شد. جراحی به طور معمول 30 تا60 دقیقه طول می‌کشد و شامل دو روش زیر است: Phacoemulsification. 1 فیکو، رایج ترین روش جراحی است که با ایجاد برش 3 میلیمتری در لبه قرنیه و وارد کردن لنز تاشو و سیلیکونی و جایگزینی آن با عدسی کدر که با امواج خاصی خرد و کوچک شده است، انجام می‌شود.2.روش خارج کپسولی: سایز برش در لبه قرنیه 9 تا 11 میلیمتر است. فرایند شامل برش قرنیه ،خارج سازی عدسی کدر و وارد کردن عدسی پلاستیکی و سفت از برش و جایگزینی آن با عدسی کدر است. دوره نقاهت در این روش دو تا سه ماه است که نسبتا طولانی است.

بعد از عمل

1. اولین روز پس از عمل و یک هفته بعد از عمل به پزشک خود مراجعه کنید.
2. برای برداشتن پانسمان پس از دو روز به پزشک مراجعه کنید. دیدتان بلافاصله پس از برداشت پانسمان شفاف نخواهد بود. ديد شفاف معمولا بعد از دو هفته حاصل مى شود.
2.بعد از برداشت پانسمان، معمولا قطره بتامتازون هر دو ساعت به مدت 5-6 هفته و قطره آنتى بيوتيك تا 1 هفته تجویز می‌شود.
3.از محافظ چشمی استفاده کنید. از خاراندن، مالش و فشار به چشم خودداری کنید.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • آب-مروارید-گردشگری سلامت علی طب
  • آب-مروارید-گردشگری سلامت علی طب
  • آب-مروارید-گردشگری سلامت علی طب

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.