آرتروپلاستی زانو

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان 3-4شب
مدت زمان عمل 2ساعت
مدت دوران نقاهت 6-7 ماه
استفاده از داروی بیهوشی دارد

آرتروپلاستی زانو

تعویض مَفصَل زانو یا آرتروپلاستی کامل مَفصَل زانو یا توتال‌نی(به انگلیسی: Total Knee Arthroplasty (TKA))عمل جراحی ارتوپدی که با استفاده از آن سطوح مفصلی استخوان‌ران و درشت‌نی در مفصل‌زانو با سطوح مصنوعی جایگزین می‌گردد.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

در اولین ویزیت، پزشک معالج ابتدا در مورد درد و محدودیت حرکت مفصل زانو و عوامل مرتبط با آن از شما اطلاعاتی کسب کرده و راجع به وضع کلی سلامتی شما مانند دیگر بیماریهای احتمالی که دارید با شما صحبت میکند. سپس مفصل زانوی شما را معاینه میکند. مقدار حرکت و درد مفصل و تغییر شکل ظاهری اندام و قدرت اندام تحتانی از مواردی است که پزشک در هنگام معاینه به آن توجه میکند. از روش های تصویر برداری مثل رادیوگرافی ساده برای بررسی تغییرات ایجاد شده استفاده میشود و گاهی از ام آر آی MRI ممکن است برای بررسی های بیشتر استفاده شود. آزمایشاتی مثل آزمایش خون و ادرار و نوار قلبی و عکس قفسه سینه از شما گرفته میشود. اگر از داروی خاصی استفاده میکنید پزشک معالج شما باید از آنها اطلاع داشته باشد. ممکن است نیاز شود بعضی از این داروها قبل از جراحی قطع شوند یا مقدار آنها تغییر کند. اگر وزن شما زیاد است باید قبل از جراحی تا حد امکان وزن خود را کاهش دهید. وزن زیاد نه تنها ریسک جراحی را افزایش میدهد بلکه احتمال آسیب مفصل مصنوعی نیز افزایش پیدا میکند. بعد از هر عمل جراحی احتمال عفونت در محل عمل وجود دارد. به علت وسیع بودن جراحی تعویض مفصل زانو، عفونت آن بسیار خطرناک و پر عارضه است و به سادگی قابل درمان نیست. پس هر اقدامی را باید انجام داد تا احتمال این عارضه را به حداقل رساند. میکروب ها برای ایجاد عفونت معمولا از راه خون به محل جراحی میرسند. این میکروب ها ممکن است حتی سالها بعد از انجام جراحی تعویض مفصل، از راه خون به محلی که مفصل مصنوعی وجود دارد رسیده و عفونت ایجاد کنند. سه راه مهم ورود میکروب ها به جریان خون، پوست و دهان و ادرار است. به هر گونه بیماری پوستی قبل از عمل باید دقت شود و در صورت وجود عفونت لازم است درمان مناسب تا ریشه کنی عفونت انجام شود. هر گونه عفونت ادراری قبل از جراحی باید کشف و درمان شود. در کسانی که سابقه عفونت ادراری دارند یا در مردان مسن با سابقه بزرگی پروستات دقت به این مسئله اهمیت بیشتری دارد. بیماران با عفونت اخیر یا عفونت مکرر ادراری قبل از جراحی باید تحت بررسی قرار گرفته و درمان شوند. مردان مسنی که مشکلات پروستات دارند قبل از تعویض مفصل باید درمان های لازم را برای مشکل پروستات اگر لازم است انجام دهند. میکروب ها میتوانند از راه عفونت های دندان به جریان خون راه پیدا کنند پس هر گونه بیماری دهان و دندان بخصوص اگر نیازی به جراحی لثه یا کشیدن دندان هست، باید قبل از انجام تعویض مفصل زانو با مشاوره با دندانپزشک کاملا درمان شوند.

نحوه انجام عمل

به منظور دسترسی به سطوح مختلف مفصل، زانو در حالت خمیده قرار داده می ‌شود. سپس شکافی به طول ۱۵ الی ۲۵ سانتی متر ایجاد می ‌شود و پس از کنار زدن کشکک سطوح مفصلی تخریب شده بریده می شوند.پس از آن نیز مفصل مصنوعی کار گذاشته می ‌شود و پزشک قبل از بستن شکاف، با تست کردن مفصل از عملکرد درست آن اطمینان حاصل می ‌کند. این عمل ممکن است حدود ۲ ساعت به طول بینجامد.

بعد از عمل

رفتار بیمار بعد از عمل جراحی در روند بهبود بسیار موثر است. در ادامه مراقبت های لازم بعد از عمل بیان می شود.بعد از انجام عمل جراحی باید کارهای زیر را انجام دهید:شرکت در تمرینات منظم و سبک ورزشی برای حفظ قدرت و حرکت مفصل جدید انجام احتیاط های لازم برای جلوگیری از آسیب وصدمه، اگر استخوان و یا ساق پای شما بشکند شما مجبور به انجام عمل جراحی مجدد هستید. اگر به دندان پزشکی مراجعه میکنید ایشان باید بداند که شما عمل تعویض مفصل انجام داده اید تاقبل از هرگونه جراحی بر روی دندان برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. شما باید به طور منظم وهر سال یکبار به پزشک ارتوپد مراجعه کنید و با انجام معاینات و عکس برداری توسط اشعه ایکس از سلامت زانو های خود مطلع شوید.بیشتر از90 درصد از جراحی های تعویض مفصل تا 15 سال بعد از جراحی کارایی دارد. عمل کردن به دستورات جراح ارتوپد و محافظت و نگهداری از مفصل جایگزین و سلامت عمومی بدن راههای مهمی است که میتواند شما را در انجام یک عمل موفق یاری کند.مراقبت در بیمارستاناغلب افراد پس از تعویض زانو چند شب را باید در بیمارستان بگذرانند. در این مدت داروهایی به وی داده میشود. در بخش، بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد که به تدریج بهبود میابد.اگر با بیهوشی عمومی جراحی تعویض مفصل زانو انجام شده باشد بیمار به مدت چند ساعت نباید چیزی بخورد بعد از چند ساعت و با اجازه از پرستار به او چند قاشق آب داده و اگر بیمار احساس ناراحتی نکرد کم کم به وی مایعات بیشتری دهید.اگر عمل جراحی تعویض مفصل زانوبا بیحسی موضعی انجام شده سر بیمار باید کاملا پایین نباشد و پشت تخت بیمار تا 24 ساعت نباید بالا بیاید در غیر این صورت بیمار سردرد شدیدی می گیرد که احتمالا به مدت چند روز ادامه پیدا می کند.برای کاهش درد به بیمار داروهای مسکن داده می شود و وی را تشویق می کنند که پا و قوزک پایش را پس از عمل حرکت دهد راه رفتن باعث کاهش تورم می شود چون جریان خون را به عضلات پا افزایش می دهد و معمولا از همان روز جراحی تعویض مفصل مچ پا حرکت دادن زانو شروع می شود.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • آرتروپلاستی-زانو-گردشگری سلامت علی طب
  • آرتروپلاستی-زانو-گردشگری سلامت علی طب

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.