آرتروپلاستی لگن

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان 3-4 روز
مدت زمان عمل 2ساعت
مدت دوران نقاهت 6-7ماه
استفاده از داروی بیهوشی دارد

آرتروپلاستی لگن

تعویض مفصل لگن ، که آرتروپلاستی مفصل لگن نیز نام دارد، شیوه جراحی است که در آن مفصل مصنوعی (پروتز) جایگزین مفصل آسیب دیده و آرتروزی می شود. مفصل لگن، شامل قسمت توپی شکل فمور است که در داخل سوکت و یا استابولوم قرار می گیرد. غضروفی نرم، سطوح استخوانی مفصل را پوشش می دهد، نقش ضربه گیر برای مفصل لگن دارد، و باعث تسهیل در حرکت خواهد شد. استئوآرتریت، بیماری مزمنی است که با ساییدگی مفاصل همراه است، و در نهایت منجر به بروز درد و سفتی در ناحیه درگیر می شود.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

چند نکته که باید قبل از عمل تعویض مفصل لگن رعایت کنیدعمل تعویض مفصل لگن به از بین بردن دردهای مزمن کمک می‌کند و کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد. باید گفت که به هر حال این عمل جراحی، دوره بهبود و ریکاوری قابل توجهی دارد. در اینجا ۸ نکته را بیان می‌کنیم که به آمادگی شما برای عمل تعویض مفصل لگن کمک می‌کند: وزن خود را کاهش دهیدقبل از عمل تعویض مفصل لگن ، شما و پزشکتان بهتر است یک برنامه برای کاهش وزن داشته باشید. این نکته می‌تواند سختی جراحی را برای شما کاهش دهد. علاوه بر این قوی کردن لگن و ماهیچه‌های اطراف آن به بهبود سریع‌تر پس از جراحی کمک می‌کند. سیگار نکشیدسیگار کشیدن روند بهبود را کند می‌کند و ممکن است جراحی را برای شما با سختی همراه کند. مواد مغذی بخوریدمواد مغذی بخورید و رژیم غذایی متعادل داشته باشید. اگر وزن شما زیاد باشد، به مفصل لگن تازه پیوند خورده فشار بیشتری وارد می‌کند. ممکن است پزشک یک برنامه رژیمی قبل از عمل به شما بدهد. اگر نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنید، حداقل 48 ساعت قبل از عمل از مصرف الکل خودداری کنید. داروهایی که مصرف می‌کنید را کنترل کنیدچند هفته قبل از عمل تعویض مفصل لگن اگر از داروی کاهش فشار خون مانند آسپرین و ادویل (Advil) استفاد می‌کنید، مصرف آن را قطع کنید. زیرا ممکن است این داروها عمل را سخت‌تر کنند. اگر از دیگر داروهای کنترلی استفاده می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید. داروهای نوراتیک و برخی دیگر از داروها، بر عمل تعویض مفصل لگن تاثیر منفی دارند. استفاده از وسایل کمکی برای حرکت را بیاموزیدوسایل کمکی برای حرکت تا زمان بهبودی مفصل لگن به شما کمک می‌کنند. وسایلی مانند واکر و عصا باعث می‌شوند راه رفتن برایتان خطرساز نباشد. قبل از جراحی مفصل لگن استفاده از این ابزار را بیاموزید. ورزش کنیدبا پزشک خود در مورد ورزش‌هایی که قبل از عمل جراحی می‌توانید انجام دهید، مشورت کنید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل لگن دارید، قوی کردن قسمت فوقانی بدن، استفاده از واکر را پس از انجام عمل آسان‌تر می‌کند. برخی ورزش‌ها برای قدرت بخشیدن به عضلات پاها به شما کمک خواهند کرد. چیدمان وسایل منزل را تغییر دهیدهر وسیله‌ای در آشپزخانه، اتاق خواب و هر جای دیگر خانه که بطور معمول از آن استفاده می‌کنید را طوری بچینید که نزدیک و در دسترس باشند. این وسایل را خیلی بالا یا خیلی پایین قرار ندهید. حتی می‌توانید یک وسیله برای برداشتن وسایلی که از دسترس شما دورند، تعبیه کنید. وسایلی که موجب زمین خوردن می‌شوند را برداریدزمین خوردن یک عامل بسیار تاثیرگذار بر روند بهبودی شما خواهد بود. هر چیزی مثل قالیچه، کابل و سیم‌های برق که می‌توانند موجب زمین خوردن شما شود را بردارید تا خطرآفرین نباشند.

نحوه انجام عمل

مفصل لگن مصنوعی، شامل سوکت و سر توپی شکل است که جایگزین سر استخوان فمور می شود. در این جراحی، جراح مواد مصنوعی را در سر جای خود قرار می دهد، سپس سر استخوان فمور جدید را در ناحیه سوکت جدید ثابت می کند. در طول جراحی، غضروف و استخوان آسیب دیده برداشته می شود، سپس سطح استخوان متناسب با اندازه و فرم پروتز یا مفصل مصنوعی تغییر شکل داده خواهد شد.در انتهای جراحی، برش ها بخیه زده می شوند، و سپس پانسمانی بر روی بخیه ها گذاشته می شود، تا از بروز عفونت نیز پیشگیری شود.

بعد از عمل

بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ، علائم حیاتی بیمار مانند فشار خون و ضربان قلب بررسی می شود. بهتر است فرد بعد از جراحی، چند روزی دربیمارستان بستری باشد.این جراحی معمولا با درد همراه است، به همین خاطر داروهای مسکن جهت تسکین و کنترل درد برای بیمار در نظر گرفته می شود. مصرف آسپیرین بعد از جراحی ممنوع می باشد، زیرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهند. در دوران نقاهت و بهبودی، تنها مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک توصیه می شود.فیزیوتراپی بعد از تسکین درد، از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی می باشد تا قوای عضلانی به حالت قبل برگرد و فرد قادر به انجام کارهای روزانه خود باشد. راه رفتن و شنا، از جمله ورزش های سبکی هستند که انجامشان برای فرد لازم می باشد.فرد بایستی به مدت چند ماه از عصا و یا واکر استفاده کند، تا فشار و نیروی کمتری حین راه رفتن به لگن وارد شود.بخیه ها و زخم ها بایستی همواره تمیز و خشک نگه داشته شوند. پانسمانی که بر روی بخیه ها قرار داده می شود، بایستی مرتب تعویض شود.رانندگی تا زمان بهبودی کامل، ممنوع می باشد.بعد از جراحی، فرد بایستی مراقب آسیب ها و فشارهای وارد شده به ناحیه لگن باشد، تا از بروز آسیب های بعدی پیشگیری شود.بعد از جراحی داشتن رژیم غذایی متعادل و یا مصرف مکمل های آهن توصیه می شود تا روند بهبودی و تقویت عضلات تسریع یابد.میزان موفقیت این جراحی و طول دوره نقاهت، به عواملی مانند شرایط جسمانی فرد و رعایت نکات گفته شده بستگی دارد. هیچ گونه محدودیت سنی و وزنی در جراحی تعویض مفصل ران وجود ندارد، بلکه آن چه که اهمیت دارد، میزان درد و ناتوانی فرد است.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • جراحی-دیسک-کمر-گردشگری سلامت علی طب
  • آرتوپلاستی-لگن
  • آرتوپلاستی-لگن

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.