آرتوپلاستی صلیبی

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان 3-4
مدت زمان عمل 4-6
مدت دوران نقاهت 30-60
استفاده از داروی بیهوشی دارد

آرتوپلاستی صلیبی

رباط صلیبی جلویی (ACL) ازجمله رباط‌های مهم داخلی مفصل زانو می‌باشد. رباط متقاطع جلویی یا رباط صلیبی جلویی(قدامی) دارای وظیفه محدود کردن حرکت استخوان درشت‌نی به سمت جلو و همچنین چرخش داخلی آن در صاف کردن زانو است. همچنین وظیفه دیگر این رباط این است که در یک زنجیره حرکتی بسته، از حرکت استخوان ران به سمت عقب جلوگیری به عمل می‌آورد.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

در طول اولین ویزیت، پزشکتان با شما درباره علائم و سابقه پزشکی صحبت خواهد کرد. در طول معاینه فیزیکی، پزشک شما تمام ساختار های آسیب دیده را بررسی می کند و آنها را با زانو سالم شما مقایسه میی کند. بیشتر آسیب های رباط ها را می تواند با یک معاینه کامل زانو تشخیص داد.سایر تست هایی که ممکن است به پزشک شما کمک کنند عبارتند از گرافی ساده و ام ار ای
با این حال در صورتی که در معاینه بالینی رباط پاره باشد دیگر انجام ام ار ای الزامی نیست.

نحوه انجام عمل

بازسازی لیگامان : پارگی های رباط صلیبی قدامی قابل بخیه شدن به هم نیستند. برای جراحی ACL و بازگرداندن پایداری زانو، رباط باید بازسازی شود. در این جراحی رباط پاره شده با پیوند بافت جایگزین می شود. این پیوند به عنوان یک داربست برای ایجاد یک رباط جدید عمل می کند. گرافت ها می توانند از منابع مختلف به دست آید. اغلب آنها از تاندون کشکک گرفته می شود. تاندونهای همسترینگ در پشت ران نیز منبع مناسبی برای پیوند هستند. گاهی اوقات از تاندون چهارسر استفاده می شود. در نهایت، پیوند از جسد نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. مزایا و معایب همه منابع پیوند وجود دارد. شما باید با جراح ارتوپد خودتان در مورد انتخاب پیوند مناسب صحبت کنید. از آنجا که ایجاد دوباره رباط روندی کند و زمان بر است، شش ماه یا بیشتر طول می کشد تا یک ورزشکار پس از جراحی بتواند به ورزش بازگردد.
روش :جراحی برای بازسازی رباط صلیبی قدامی با کمک آرتروسکوپ با استفاده از برش های کوچک انجام می شود. جراحی آرتروسکوپی کمتر تهاجمی است. مزایای تکنیک های کمتر تهاجمی شامل درد کمتری بعد از جراحی، زمان کمتری بستری در بیمارستان و زمان بهبودی سریعتر می شود.در مواردی  که آسیب دیدگی در رباط های متعدد باشد، معمولا بازسازی رباط صلیبی با تاخیر انجام می شود تا التهاب مفصل کاهش یابد و اجازه می دهد تا حرکت نرمال زانو  قبل از عمل جراحی دوباره برقرار شود. اگر در این شرایط  بازسازی ACL خیلی زود انجام شود خطر ابتلا به چسبندگی داخل مفصلی را افزایش می دهد که باعث کاهش دامنه حرکتی مفصل خواهد شد.

بعد از عمل

چه درمان شما عمل جراحی باشد یا نه، توانبخشی نقش مهمی در بازگشت به فعالیت های روزمره شما دارد. یک برنامه فیزیوتراپی به شما کمک می کند قدرت و حرکت زانو را دوباره به دست آورید. اگر جراحی شده باشید، فیزیوتراپی ابتدا روی برقراری حرکت در مفصل و عضلات اطراف آن تمرکز می کند. سپس به دنبال آن برنامه تقویتی برای محافظت از رباط های جدید شروع می شود. مرحله نهایی توانبخشی رقراری عملکرد اختصاصی ورزشکار جهت بازگشت به ورزش خود می باشد.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • رباط-صلیبی
  • رباط-صلیبی

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.