بایپس معده

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک 1 هفته
مدت زمان اقامت در بیمارستان 2-3
مدت زمان عمل 2-3
مدت دوران نقاهت 22-3 هفته
استفاده از داروی بیهوشی دارد

بایپس معده

جراحی بایپس معده یا روکس-ان-وای (Roux-en-Y) یکی از انواع جراحی لاغری به شمار می‌آید. این روش نسبت به سایر جراحی‌های باریاتریک موجب کاهش وزن بیشتر و با دوام‌تری می‎‌شود. بایپس معده نوعی جراحی لاغری محدودکننده است، یعنی حجم غذای قابل مصرف در هر وعده را محدود می‌کند. علاوه بر این، بعد از جراحی ماده غذایی کمتری هم از دستگاه گوارش جذب می‌شود. به دنبال بایپس معده و تغییرات بافتی، هورمون گرلین کاهش و هورمون لپتین افزایش می‌یابد. این تغییرات هورمونی موجب کاهش گرسنگی و افزایش احساس سیری می‌شوند. جراحی بایپس نسبت به سایر جراحی‌های لاغری تاثیر بیشتری روی کاهش مقاومت به انسولین دارد. این ویژگی موجب کاربرد آن در افراد چاق مبتلا به دیابت کنترل نشده، کبد چرب، سندرم متابولیک و تخمدان پلی کیستیک شده است. این جراحی در کاهش برگشت اسید و غذا در افراد مبتلا به GERD یا ریفلاکس گوارشی موثرتر از بقیه جراحی‌های لاغری بوده است. بایپس معده به دو روش جراحی باز و لاپاروسکوپی انجام می‌شود. اگرچه دوران نقاهت بایپس لاپاروسکوپیک کوتاه‌تر است اما ممکن است برای همه مناسب نباشد. در این جراحی دو قسمت دستگاه گوارش بخیه زده می‌شود. به همین دلیل ریسک عوارض عمل مانند نشت محتوای معده و عفونت در افرادی که مصرف مزمن کورتون و ضد دردهای ضدالتهابی دارند بیشتر دیده می‌شود.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

1. تنها زمانی به فکر جراحی بایپس باشید که از تاثیر رژیم غذایی، ورزش و داروهای لاغری تجویزشده توسط پزشک ناامید شده‌اید.
2. درباره نتایج پس از عمل و محدودیت‌های آن با جراح مشورت کنید تا انتظارات واقعی داشته باشید.
3. اگر سابقه بیماری خاص یا حساسیت به ماده بیهوشی دارید به پزشک اطلاع دهید.
4. لیستی از داروها، مواد مکمل و گیاهی که مصرف می‌کنید، به پزشک تحویل دهید.
5. در صورت مصرف آسپرین و داروهای رقیق‌کننده خون با پزشک مشورت کنید.
6. از مدتی قبل از عمل مصرف سیگار و مشروبات الکلی را ترک کنید.
7. ّبهتر است از 3-2 هفته قبل از جراحی از غذای نرم و کم کالری تغذیه کنید تا اندازه و سختی کبد کاهش پیدا کند. این اتفاق جراحی را آسان‌تر خواهد کرد. مصرف روزانه 2 لیتر آب را در نظر داشته باشید.
8. قبل از عمل آزمایشات خون و مشاوره‌های پزشکی زیادی از شما درخواست می‌شود. از قلب و غدد گرفته تا روانپزشکی و تغذیه، همه آنها باید کامل شوند.

نحوه انجام عمل

حدود 1 ساعت قبل از برش جراحی آنتی‌بیوتیک پروفیلاکسی به شما تزریق خواهد شد. برای این جراحی بیهوشی عمومی لازم است. یعنی شما در طول جراحی خواب هستید. در صورتی که جراحی لاپاروسکوپی مدنظر جراح باشد، چند برش کوچک روی شکم ایجاد می‌کند. دوربین و ابزارهای جراحی از این طریق وارد شکم می‌شوند. سپس جراح معده را به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم می‌کند. دیواره‌های تکه کوچکتر را به هم متصل کرده و معده کوچکی می‌سازند که تنها به اندازه یک فنجان غذا جا دارد. سپس اتصال این معده کوچک با روده جدا شده و به محلی جلوتر از روده انتقال داده می‌شود. با این کار غذا بدون عبور از دئودنوم، به صورت مستقیم از معده وارد ژژنوم می‌شود. پس جذاب مواد غذایی هم کاهش می‌یابد. در نهایت معده از نظر نشت بررسی می‌شود. سپس برش‌های جراحی دوخته می‌شوند و بعد از به هوش آمدن به بخش منتقل می‌شوید.

بعد از عمل

1. معمولا به مدت 3-2 روز در بیمارستان بستری می‌شوید.
2. برای کاهش درد شما مسکن تجویز می‌شود. باید از مصرف مسکن‌های ضدالتهابی مثل بروفن دوری کنید. چرا که بهبود زخم به تاخیر می‌افتد.
3. تا زمانی که بیمار تحمل خوردن نداشته باشد، مایعات و داروی PPI به صورت وریدی تزریق می‌شوند.
4. رژیم غذایی پس از عمل با کمتر از 30 سی‌سی مایع در ساعت شروع می‌شود. اگر تحمل کردید، از روز دوم مایعات رقیق شروع می‌شود. اگر مشکلی رخ نداد، در زمان نهار روز دوم، هر نوعی از مایعات قابل مصرف است. این مواد باید روزانه 60 گرم پروتئین به شما برسانند. هر زمان که درد برای شما قابل تحمل بود و تحمل خوردن مایعات کامل را داشتید، مرخص می‌شوید. تا 2 هفته همین رژیم غذایی را رعایت کنید. بعد از آن به غذای نرم رو بیاورید. حدود 12 هفته طول می‌کشد تا رژیم غذایی به حالت طبیعی برگردد.
5. به علت کاهش وزن سریع بعد از عمل ممکن است درد بدن، احساس خستگی، خشکی پوست، ریزش مو و تغییرات روحی را تجربه
6. در عرض 3-2 هفته به زندگی طبیعی خود باز خواهید گشت.
7. به علت کاهش جذب مواد غذایی پس از عمل، مکمل‌های حاوی ویتامین‌ها، آهن و کلسیم سیترات مصرف کنید.
8. تا 3 ماه بعد از عمل داروهای PPI برای کاهش اسید معده و زخم ناشی از آن تجویز می‌شوند.
9. در عرض دو سال 70 درصد اضافه وزن شما کاهش می‌یابد.
10. باقی‌ ماندن اثرات جراحی از رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی منظم پیروی کنید.
11. پس از عمل به صورت منظم آزمایشاتی درخواست داده می‌شوند تا وضعیت سلامتی شما بررسی شود.
12. شل شدن پوست بدن بعد از کاهش وزن شدید شکایت شایعی است. شما می‌توانید با انجام جراحی لیفت از شدن آن بکاهید.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

aliteb

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.