بوتاکس

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک ندارد
مدت زمان اقامت در بیمارستان ندارد
مدت زمان عمل 1-2 ساعت
مدت دوران نقاهت ندارد
استفاده از داروی بیهوشی ندارد

بوتاکس

بوتاکس نوعی نوروتوکسین تولیدشده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. این سم جلوی انتقال پیام عصبی از سلول عصبی به ماهیچه را می‌گیرد. در نتیجه ماهیچه منقبض نمی‌شود و چین و چروک‌ها کم‌تر دیده می‌شوند. این ماده چندین سال است که به‌منظور کاهش چروک و خط‌های صورت استفاده می‌شود. در صورت کاربرد ماهرانه، بوتاکس روشی بسیار امن و در دسترس برای مداخلات زیبایی است. این روش چند ماه دوام دارد و باید به صورت مداوم تکرار شود. معمولا از بوتاکس برای رفع چین پیشانی، اطراف چشم، دور دهان، افتادگی پلک استفاده می‌شود. بوتاکس علاوه‌بر کاربردهای زیبایی، در امور درمانی هم استفاده می‌شود.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

1. قبل از انتخاب روش بوتاکس درباره نتیجه تزریق با پزشک خود مشورت کنید تا انتظارات واقعی داشته باشید.
2. در انتخاب پزشک تزریق‌کننده دقت کنید. مهارت و تجربه پزشک در نتیجه امر بسیار تاثیرگذار است. تزریق بوتاکس همان‌قدر که ساده است، در صورت خطا می‌تواند عوارض غیرقابل‌جبرانی داشته باشد.
3. در صورتی که در محل تعیین‌شده برای تزریق، شواهد عفونت وجود دارد، از این‌کار صرف‌نظر کنید.
4. اگر سابقه بیماری خاصی و یا حساسیت دارویی دارید، پزشک را در جریان قرار دهید.
5. در صورت باردار بودن و یا شیردهی از بوتاکس استفاده نکنید. بوتاکس در سن زیر 18 سال ممنوع است. البته پس از سن مجاز، هر چه تزریق در سن پایین‌تری شروع شود، اثرگذاری درازمدت آن بیشتر است.

نحوه انجام عمل

1. ابتدا پزشک نواحی تزریق را با محلول آنتی باکتریال، تمیز و ضدعفونی می‌کند. معمولا بیماران بدون بی‌حسی موضعی، درد مختصر تزریق را تحمل می‌کنند.
2. تزریق در عرض چند دقیقه با استفاده از سوزن ظریف انسولین در عضلات مشخصی صورت می‌گیرد.
3. تعداد تزریق و میزان بوتاکس مصرف‌شده به ناحیه مربوطه و شرایط پوست بیمار بستگی دارد.
4. مهارت پزشک در انتخاب بهترین محل برای تزریق نتایج متفاوتی را به همراه دارد. در صورت تزریق بوتاکس در محل اشتباه عوارض بی‌شماری ایجاد می‌شود.

بعد از عمل

1. اثر بوتاکس از 3-1 روز بعد تزریق شروع می‌شود. در عرض 4-1 هفته به اوج می‌رسد. به تدریج بعد 4-3 ماه هم از بین می‌رود.
2. کبودی در محل تزریق شایع‌ترین عارضه قابل انتظار است. ممکن است دچار سردرد، افتادگی پلک، خشکی چشم هم بشوید که به مرور بهتر می‌شود.
3. تا 24 ساعت محل تزریق را مالش یا فشار ندهید. سر خود را بالا نگه دارید و تا جایی که می‌توانید پایین نگیرید. حداقل تا یک روز بعد ورزش نکنید.
4. تا 6 ساعت بعد از بوتاکس از مصرف آسپرین، ایبوبروفن و دیگر داروهای مسکن غیرالتهابی خودداری کنید. چراکه کبودی محل تزریق افزایش می‌یابد.
5. شستشوی صورت با آب خنک و بدون فشار روی ناحیه تزریق بلامانع است. از سونا و دوش آب گرم خودداری کنید.
6. اگرچه منعی برای پرواز یا مسافرت بعد از بوتاکس وجود ندارد، اما بهتر است یک روز از تزریق گذشته باشد.
7. حداقل 24 ساعت بعد از تزریق از مصرف مشروبات الکی خودداری کنید.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • جوش صورت در بزرگسالیشاید در اطرافتان افرادی را بشناسید که در دوران میانسالی نیز از شر جوش صورت و آکنه خلاص نشده اند و از جوش های صورت خود رنج می برند-گردشگری سلامت علی طب
  • نکات مهم برای مراقبت از پوست صورتبی شک همه دوست دارند پوست زیبایی داشته باشند اما در میان خانم ها مراقبت و زیبایی پوست از اهمیت بیشتری برخوردار است-گردشگری سلامت علی طب

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.