تومور مغزی

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان 1-2 روز
مدت زمان عمل 1-2 ساعت ( نوع و حجم و مکان قرارگیری تومور )
مدت دوران نقاهت 7-8 ساعت ( تا زمان هوشیاری )
استفاده از داروی بیهوشی دارد

تومور مغزی

تومور مغزی یک تودهٔ غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول‌های تشکیل دهنده، می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. منشا تومور شاید از بافت‌مغز باشد یا از محل دیگری به مغز منتشر شود یا اصطلاحا متاستاز ایجاد شود. تومور مغزی به عبارت دیگر نوعی نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌ای سخت و تو پُر، یا یک تومور (رشد غیرطبیعی سلولی)، در داخل مغز یا کانال مرکزی نخاع است.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

علائم تومورهای مغزی

  • سردرد : شایعترین علامت در تومورهای مغزی سردرد است این سردرد معمولا شدید، مقاوم به درمان های داروئی معمولی ، همراه با تهوع واستفراغ است. اگر چه سردرد شایعترین علامت در تومورهای مغزی است ولی نباید فراموش کرد که اکثرا سردردها خوش خیم هستند وارتباطی با تومورمغزی ندارند.
  • تشنج :تکرار تشنج در سنین بلوغ باید جدی گرفته شود. در این موارد انجام MRI  برای رد کردن تومورهای مغزی ضروری است.
  • نقص عصبی : منظور از نقص عصبی اختلال در عملکرد بخش های مختلف مغز است که مثلا منجر به فلج شدن نیمه ای از بدن ، از بین  رفتن حس در قسمتی از بدن ، از بین رفتن بویایی یا بینایی و.... می شود. نوع این نقص بستگی به محل وسایز تومور دارد. مثلا توموری که نزدیک به عصب بینایی باشد می تواند همراه با کاهش میزان دید باشد یا توموری که در جلوی مغز در کف وخط وسط مغز باشد می تواند منجر به کاهش بویایی شود.
  • اختلالات شناختی : هرگونه تغییر واضح وناگهانی در خلقیات ، رفتار وعملکرد اجتماعی یک فرد بالغ باید به عنوان نشانه ای از تومور های مغزی در نظر گرفته شود در این موارد انجام  MRI  می توانددرتشخیص قطعی کمک کننده باشد . لازم به ذکر است که اکثر موارد تغییرات شناختی علمی از تومورهای مغز دارد ولی غافل شدن از این علت ، می تواند درمان به موقع را به تاخیر اندازد.
     

نحوه انجام عمل

عمل جراحی باز مغز را کرانیتومی می گویند. در این عمل،‌ به صورت موقت بخشی از استخوان جمجمه برای دسترسی به مغز برداشته می‌شود. جراح یک برش کوچک روی پوست سر ایجاد می‌کند و با کمک اره‌های مخصوص قسمتی از استخوان جمجمه را برمی‌دارد. بیمار ممکن است طی برداشتن تمام یا بخشی از تومور به هوش باشد که این تصمیم به نظر جراح بستگی دارد. تمام تلاش جراح در انجام چنین عمل‌هایی این است که تا حد امکان و بدون آسیب رساندن به بخش‌های سالم مغز، تومور را خارج کند. در حین جراحی از فرد خواسته می‌شود پای خود را حرکت بدهد، بشمارد، حروف الفبا را به ترتیب نام ببرد و یا یک داستان تعریف کند. توانایی شخص در دنبال کردن و انجام این دستورات به جراح در محافظت از بخش‌های مهم مغز کمک می‌کند. بعد از برداشتن تومور، جراح قسمت باز شده جمجمه را با استخوان و یا قطعه ای فلزی یا پارچه می‌پوشاند و سپس شکاف پوست سر را بخیه می‌زند. گاهی ممکن است برداشتن تومور بدون آسیب رساندن به بخش‌های سالم مغز امکان‌پذیر نباشد. در این موارد پرتو درمانی و یا روش‌های دیگر تجویز می‌شود.

بعد از عمل

احساس درد و ناراحتی تا چند روز بعد از عمل جراحی طبیعی است که با کمک دارو تا حد زیادی کنترل می‌شود. خستگی و ضعف از دیگر عوارض چنین عمل‌هایی است که به مرور زمان و با توجه به شرایط جسمی افراد مختلف،‌ بین چند روز تا چند هفته ادامه خواهد داشت. از دیگر عوارض کمتر شایع بعد از چنین جراحی‌هایی ، آب آوردن مغز، ورم یا همان “اِدم مغزی” است. تیم مراقبت تا چند ماه بعد از جراحی، شرایط بیمار را از نظر علائم تورم یا فلوئید کنترل می کنند. گاهی برای کم شدن ورم برای بیمار استروئید تجویز می‌شود که یکی از انواع کورتیزون‌هاست و به کاهش تورم کمک می‌کند. گاهی برای خشک کردن فلوئید حتی عمل جراحی ثانویه توصیه می‌شود. در برخی موارد، جراح یک لوله نازک به نام شانت را در حفره مغزی می گذارد تا مایع مغزی نخاعی به راحتی از مغز خخارج شده وتوسط همین لوله به بخش دیگری از بدن منتقل و در آن قسمت خشک شود. به طور معمول مایع مغزی به سمت شکم و یا قلب هدایت می‌شود. عفونت، یکی دیگر از مشکلات بعد از جراحی تومور مغز است که با تجویز آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شود.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • تومور-مغز
  • تومور-مغز

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.