جراحی تعویض دریچه قلب

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک 7 روز
مدت زمان اقامت در بیمارستان 7 روز
مدت زمان عمل 2-4 ساعت
مدت دوران نقاهت 4-6 هفته
استفاده از داروی بیهوشی دارد

جراحی تعویض دریچه قلب

قلب انسان چهار حفره دارد. برای هر حفره یک دریچه ایجاد شده که خون به آن وارد یا خارج می‌شود. اختلال در عملکرد این دریچه‌ها درنهایت موجب نارسایی قلب می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، ترمیم یا تعویض دریچه انجام می‌شود. اختلالات دریچه‌ای، مادرزادی یا اکتسابی هستند. بر اساس نظر پزشک متخصص شما طبق شرایط عمومی سلامتی و بررسی‌های پاراکلینیک تصمیم نهایی گرفته می‌شود. در صورت شدید بودن علائم و خطرناک بودن ترمیم دریچه، شما کاندید تعویض دریچه خواهید شد. در طی عمل می‌توان از دریچه مکانیکی (از فلز و پلاستیک) و بیولوژیک ( از بافت انسانی یا حیوانی) استفاده کرد. هر دریچه معایب و مزایای خودش را دارد. جراح به همراه شما نوع دریچه را انتخاب می‌کند. بیشتر عمل‌های جراحی تعویض دریچه روی دریچه‌های میترال و آئورت که در سمت چپ قلب هستند؛ انجام می‌شود. برای تعویض دریچه نیاز به جراحی قلب باز است. استخوان جناغ شما شکافته‌شده و در حین جراحی قلب، به پمپ قلب-ریه متصل خواهید بود. شانس موفقیت این عمل بسیار بالاست و بسیاری از علائم بیماران رفع می‌شود.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

1. درباره همه سوالات و نگرانی‌های خود با جراح صحبت کنید. هر چه زودتر زمان جراحی را تعیین کنید تا کار به جراحی اورژانسی کشیده نشود.
2. لیستی از داروها، مواد مکمل و گیاهی و ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید، به پزشک تحویل دهید.
3. در صورت سابقه بیماری یا حساسیت به دارو به پزشک اطلاع دهید.
4. اگر سیگار می‌کشید، حداقل 2 هفته قبل از عمل قطع کنید.
5. در صورت مصرف داروهای رقیق‌کننده خون به پزشک اطلاع دهید تا قبل از عمل برای مدتی قطع شود.
6. از نیمه شب قبل از عمل جراحی، چیزی نخورید و نیاشامید. چراکه در حین بیهوشی عمومی محتویات معده بالا آمده و می‌تواند موجب خفگی شود. پس درباره زمان مصرف مواد غذایی با پزشک خود صادق باشید.

نحوه انجام عمل

1. شما شب قبل از عمل یا صبح روز جراحی در بیمارستان پذیرش می‌شوید.
2. در اتاق عمل به دستگاه مانیتور قلب وصل خواهید شد. این دستگاه به صورت مداوم فعالیت قلب و اندازه فشار خون شما را ثبت می‌کند.
3. یک راه وریدی در بازوی شما تعبیه می‌شود. از طریق آن داروی بیهوشی تزریق خواهد شد.
4. وقتی که کاملا به خواب رفتید، یک لوله از طریق دهان در نای شما جای‌گذاری می‌شود. این لوله به ونتیلاتور وصل می‌شود. شما به کمک ونتیلاتور در حین بیهوشی عمل تنفس را انجام می‌دهید.
5. یک لوله باریک به نام سوند وارد مجرای اداری شما می‌شود تا در حین و پس از جراحی، ادرار را تخلیه کند.
6. لوله باریک دیگری از طریق بینی وارد مری و سپس معده شما می‌شود تا پس از به‌ هوش آمدن احساس نفخ و تهوع نداشته باشید.
7. یک داروی ضدانعقاد به نام هپارین به شما تزریق می‌شود تا از لخته‌ شدن خون شما جلوگیری شود.
8. پزشک باید روی قلب بی‌حرکت شما جراحی انجام دهد. پس شما به دستگاه قلب-ریه متصل خواهید شد که جایگزین قلب و ریه شما خواهدبود. این دستگاه اکسیژن خون را تامین کرده و با اجرای وظیفه پمپاژ قلب، اکسیژن را به بافت‌های مختلف بدن می‌رساند.
9.در مرکز قفسه سینه برشی ایجاد می‌شود. استخوان جناغ و دنده‌ها کنار زده می‌شوند تا قلب دیده شود.
10. دریچه مورد نظر بررسی و با مهارت کامل تعویض می‌شود.
11. سپس از دستگاه قلب-ریه جدا خواهیدشد. با واردکردن شوک قلب شما مجدد شروع به‌کارمی‌کند.
14. یک لوله هم در قفسه سینه جاگذاری می‌شود تا ترشحات و خون انباشته‌شده به راحتی خارج شود.
15. معمولا این عمل جراحی بین 4-2 ساعت طول می‌کشد.

بعد از عمل

1.بعد از بیداری کامل متوجه لوله‌ای در دهان خود می‌شوید که نمی‌گذارد به راحتی صحبت کنید. این لوله برای تسهیل فرایند تنفس شماست. پس از پایدارشدن شرایط عمومی از شما جدا می‌گردد.
2. بیمار پس از انجام جراحی، باید مدتی به صلاح دید پزشک در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری باشد تا عملکرد صحیح قلب او بررسی شود. معمولا این زمان 3-1 روز خواهد بود. در این مدت بیمار به صورت 24 ساعته تحت مانیتور و زیرنظر پرستاران و جراح است.
3. معمولا بیماران درد و ناراحتی بعد از عمل را تجربه می‌کنند. اگرچه درد با تزریق داروهای ضددرد بسیار کاهش می‌یابد.
4. سپس به بخش منتقل خواهید شد.در صورتی که شرایط عمومی سلامتی شما مناسب باشد، یک هفته در بخش بستری می‌مانید.
5. حدود2-1 روز بعد عمل می‌توانید به آرامی بلند شوید و راه بروید. به یاد داشته باشید حداقل به مدت 2-1 هفته کسی همراه شما زندگی کند و در کارها به شما کمک کند تا زودتر بهبود پیدا کنید.
6.در هنگام ترخیص داروهای شما تغییر خواهد کرد. احتمالا برای شما داروی وارفارین تجویز می‌شود که از ایجاد لخته در اطراف دریچه مصنوعی جلوگیری می‌کند. مصرف منظم و دقیق این دارو بسیار مهم است. چراکه تغییر در دوز دارو می‌تواند موجب خونریزی یا ایجاد لخته در خون شود. داروها و مواد غذایی بسیاری با وارفارین تداخل دارند. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.
7. حداقل 8-6 هفته طول می‌کشد تا استخوان جناغ شما جوش بخورد. بعد از گذشت 3 ماه احساس طبیعی بودن می‌کنید.
8. در صورتی که شغل شما به نشستن پشت میز خلاصه می‌شود، می‌توانید 8-6 هفته بعد جراحی به کار باز گردید. در غیر این صورت نیاز به 3 ماه استراحت دارید.
9. در طول 2 هفته اول بعد از ترخیص، زخم‌های خود را از نظر علائم عفونت بررسی کنید. به این دلیل احساس درد جدید با شدت بالا در برش قفسه سینه، تب بالا، طپش قلب و خروج خون و چرک از محل جراحی را جدی بگیرید.
10. رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم، سرعت بهبودی شما را افزایش خواهد داد.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • جراحی-قلب-باز-گردشگری سلامت علی طب

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.