جراحی دهان و فک و صورت

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک 1 روز بعد ترخیص
مدت زمان اقامت در بیمارستان 2-4 روز
مدت زمان عمل 2-3 ساعت
مدت دوران نقاهت 6-12 هفته
استفاده از داروی بیهوشی دارد

جراحی دهان و فک و صورت

جراحی ترمیمی و زیبایی فک و صورت همراه با مرکز زیبایی درمانی علی طب
جراحی ترمیمی چه به منظور زیبایی و چه به منظور درمان و برطرف کردن آسیب وارده در داخل دهان صورت می گیرد.

در این جراحی برش هایی به وسیله جراح در استخوان های فک زده می شود و پس از قرار دادن آنها در وضعیت صحیح هیچ اثر و جای زخمی از خود به جا نمی گذارد .

یکی از شایع ترین جراحی هایی که توسط متخصص جراح فک و صورت مرکز زیبایی درمانی علی طب انجام می شود جراحی دندان های نهفته است و بعد از آن می توان گفت بیوپسی کیست ها و تومورها و ضایعاتی که در مخاط دهان و ناحیه لب و زبان وجود دارد جزء جراحی هایی است که تحت بی حسی انجام می شود و بیوپسی از این ضایعات انجام می شود .همین طور جراحی ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته و همین طور جراحی های پیش پروتزی برای آماده کردن قوس فکی.

بیماران برای اینکه بتوانند پروتز های دندانی مناسب برایشان گذاشته شود و انجام برخی صدمات خفیف دندان ها و یا حمایت کننده دندان ها دچار شکستگی شده باشد که این ها تحت بی حسی موضعی قابل درمان است .یکی دیگر از مواردی که تحت بی حسی انجام می شود باز کردن آبسه های دندانی است که گاهاً می تواند در صورت عدم درمان تهدید کننده حیات باشد .

جراحان دهان قادر هستند که در مناطقی که احساس نیاز می کنند استخوان قرار داده و پس از آن از ایمپلنت های دندانی استفاده کنند .

این کار در صورت لزوم و به منظورایجاد تغییر در بافت اطراف لثه و برای تولید یک ظاهر طبیعی تر و جذاب تر انجام می شود .

جراح دهان می تواند به وسیله ترمیم هایی که به منظور زیبایی و مطابق با برنامه ریزی صورت می گیرد ابتدا ترمیم های جدید خود را انجام داده و سپس ایمپلنت دندان شما در جای مناسب و از پیش تعیین شده قرار دهد .

درمان ضربه به صورت

مرکز زیبایی درمانی علی طب ارائه دهنده خدمات زیبایی درمانی است توسط متخصصین و جراحان مجرب در زمینه عملهای جراحی فک و دهان و صورت.
جراحان دهان می توانند مجموعه ای از شکستگی های استخوان و جراحات پیچیده پوست ، شکستگی فک و استخوان های صورت را جراحی کرده و اعصاب قطع شده را دوباره به هم متصل کنند .
همچنین علی طب ارائه دهنده درمان صدمات وارده به صورت که شامل بافت های دهان ، فک ، گونه و استخوان های بینی کاسه چشم و پیشانی است نیز به عهده جراحان دهان می باشد .

ارزیابی شرایط پاتولوژیک

جراهان دهان مرکز زیبایی درمانی علی طب درمان بیماران مبتلا به کیست های خوش خیم و تومورهای دهان و صورت ، سرطان های بدخیم دهان ، سرطان سرو گردن و عفونت های شدید حفره دهان ، غدد بزاقی فک و گردن را به عهده دارند .
از شکستگی های فک و صورت تا بیماری های مفصل گیجگاهی
عوامل ژنتیکی، نقایص مادرزادی، آسیب های وارده به فک و صورت و جراحی ها و… ممکن است اشکال های حرکتی، جویدنی و تکلمی ایجاد کند یا تقارن نسبی صورت را نامتقارن و طول و عرض آن را از حد متعادل خارج کند و در نهایت اثری منفی بر عملکرد و زیبایی این بخش مهم از بدن بگذارد. جراح فک و صورت می تواند بسیاری از اختلال های ایجاد شده را اصلاح کند.

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت چیست ؟ جراحی فک و صورت و دهان ، جراحی است که شامل طیف وسیعی از بیماری ها ،آسيب هاى وارده به سر و صورت ، ناهنجاری های فکی ، دهانی و غیره می باشد، رشته جراحی فک و صورت یکی از تخصص های دندانپزشکی می باشد که پس از گذراندن یک دوره 5 ساله فرد تخصص خود را می گیرد.

در جراحی فک و صورت چه عارضه هایی برطرف می شود؟
کشیدن دندان و خارج کردن دندان هایی که در موقعیت دشوار قرار دارند.

 • انحراف فک
  اپن بایت
  جلو یا عقب بودن فک بالا و پایین
  جراحی های داخل دهانی کوچک
  جراحی زیبایی فک و صورت و گردن
  جراحی چانه
  جراحی گونه
  جراحی های نواقص مادرزادی
  درد مزمن فک و مفصل فک
  تنفس دهانی غیر ارادی
  رفع عدم تقارن صورت
  آپنه انسداد خواب
  ساییدگی بیش از حد دندان ها
  ناراحتی در گاز زدن و جویدن غذا

از بين مواردى كه به آنها اشاره شد، جراحى فك مهمترين جراحى است كه يك جراح فك و صورت انجام مى دهد. به اين نوع جراحى، جراحي ارتوگناتيك نيز گفته مى شود.
مراحل جراحی فک به همراه مرکز زیبایی درمانی علی طب
یکی از زیباترین هدیه هایی که خداوند به برخی از انسان ها داده، داشتن لبخند زیبا در صورت است؛ اما متاسفانه برخی به دلیل دندان های نامرتب و نامتناسب بودن فکین از این نعمت برخوردار نیستند ، لبخند خود را از دیگران پنهان می کنند و اعتماد به نفس آنها پایین است.
ارتودنسی به همراه جراحی فک بالا و پایین روشی مناسب برای کسب لبخند زیبا در صورت می باشد.

جراحی ارتوگناتیک علاوه بر زیبا کردن لبخند برای بهبود عارضه های ذیل مورد استفاده قرار می گیرد :

 • اختلافات رشد فکین
  مشکلاتی در گاز گرفتن و بلعیدن و جویدن مواد غذایی
  وجود فضای باز بین دندان های بالا و پایین هنگام بسته بودن دهان ( اوپن بایت )
  عقب رفتگی فک پایین و چانه
  تومور یا آسیب موثر بر فک
  صدمات صورت در هنگام تولد و مادرزادی
  مشکلات ژنتیکی نامطلوب رشد
  مراحل جراحی فک به سه بخش تقسیم می شود :
  اقدامات قبل از جراحی فک
  مراحل حین جراحی ارتوگناتیک
  اقدامات بعد از جراحی فک

اقدامات قبل از جراحی فک که توسط مرکز زیبایی درمانی علی طب به بهترین وجه انجام میپذیرد. شامل مراحل ذیل می باشد:

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از ارتوسرجری انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب می باشد؛ پس از اینکه فرد ارتودنتیست خود را انتخاب کرد برای معاینه و مشاوره به او مراجعه می کند.
رکوردهای تشخیصی که شامل رادیوگرافی های فکین و دندان ها ، فتوگراف ها و مدل های دندانی می باشد، توسط بیمار تهیه می شود، سپس مدارک تهیه شده توسط ارتودنتیست و جراح فک بررسی شده و طرح درمانی مناسبی برای بیمار تهیه می گردد.
در اولین مراحل جراحی فک ، ارتودنسی دندان با هدف هماهنگ کردن و ایجاد یک قوس مناسب (به گونه ای که به طور متناسب در روی یکدیگر قرار گیرند) انجام می شود.
در برخی از موارد به دلیل شلوغی دندان ها ممکن است دندان نیز کشیده شود.
درمان ارتودنسی قبل از جراحی فک با توجه به شدت نامنظمی دندان ها حدود 9 الی 18 ماه طول می کشد.

مراحل جراحی فک به صورت کلی :

پس از اینکه دندان ها در موقعیت صحیح قرار گرفتند، جراحی ارتوگناتیک(ارتوسرجری) برای تنظیم فک بالا و پایین در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
پروسه جراحی فک با بودن براکت های ارتودنسی بر روی دندان ها انجام می گیرد .این امر باعث می شود دندان ها در موقعیت جدید حفظ شوند؛ همچنین جراح فک می تواند از الاستیک ها یا ابزار های دیگر بین فکی برای ثبات بعد از ارتوسرجری استفاده کند.

در جراحی ارتوگناتیک جراح فک با توجه به نیازهای بیمار استخوان فک را جا به جا می کند و از ابزارهایی همچون : صفحات ، پیچ ها ، سیم ها یا کش ها برای حفظ فکین استفاده می نماید.
معمولا در ارتوسرجری تمامی برش ها در داخل دهان ایجاد می شود، اما در برخی از موارد برش های خارج دهانی نیز ایجاد می شود که در این موارد جراح فک تمام تلاش خود را می کند تا برش ها قابل مشاهده نباشند.

اقدامات بعد از جراحی فک :

یکی از مهم ترین اقدامات بعد از جراحی فک تحت کنترل قرار گرفتن بیمار توسط جراح فک و ارتودنتیست است چرا که بعد از جراحی ارتوگناتیک فک تمایل دارد به وضعیت قبلی خود برگردد که باید با این کشش عضلاتی مقابله شود.

برای مقابله با بازگشت فک به حالت اولیه بهتر است از دستگاه های ارتودنسی استفاده شود، ارتودنسی بعد از جراحی فک مرحله آخر در درمان ارتوسرجری می باشد که تغییرات جزئی در موقعیت دندان ها اعمال می گردد.

حدود شش الی نه ماه بعد از جراحی ، دستگاه های ارتودنسی ثابت از دهان خارج شده و پلاک های متحرک در دهان بیمار برای تثبیت وضعیت دندان ها قرار می گیرند.
یکی از سوالات متداول بعد از جراحی فک امکان باز و بسته شدن دهان است .در برخی موارد برای جوش خوردن استخوان بعد از جراحی فک دهان با سیم های مخصوصی بسته می شود در این صورت بیمار نمی تواند دهان خود را باز و بسته کند؛البته در برخی مواقع برای ثابت شدن فک از پیچ و پلاک ها خاصی استفاده می شود که در این صورت دهان بیمار باز می شود.
استفاده از این روش ها سلیقه ای می باشد و ارجحیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

کاهش درد صورت

یک جراح دهان می تواند اختلالات درد صورت از جمله مشکلات مفصل گیجگاهی فکی را تشخیص و درمان کند .

همچنین هنگامی که درمان غیر جراحی کافی باشد یا آسیب به مفاصل به طور قطعی وجود نداشته باشد این جراحان می توانند مشاوره و راهنمایی های لازم را به بیمار بدهند .

جراحی بازسازی فک

جراحان دهان و فک قادرند که صدمات وارده بر استخوان های صورت و مشکلات بافت نرم صورت را که به علت حذف استخوان ها یا کیست و تومورها به وجود آمده جراحی کرده و فرم و عملکرد درست سابق آنرا بازسازی کنند .
جراحی اصلاحی برای بازگرداندن فرم و عملکرد به منطقه فک و صورت اغلب با استفاده از پوست ، استخوان ، اعصاب و بافت های مختلف از دیگر قسمت های بدن برای بازسازی فک و صورت انجام می گیرد .

انجام جراحی فک اصلاحی ( ارتوگناتیک )

جراحان دهان می توانند مشکلات بی نظمی عمده فکی اسکلتی و دندانی را که به منظور بهبود جویدن ، صحبت کردن و تنفس شما می باشد در همکاری با یک ارتودنتیست و یک جراح بازسازی کرده و درمان کنند .
هماهنگی مجدد فک بالا و پایین به منظور بهبود عملکرد و نیروی گاز گرفتن و ظاهر صورت می تواند روابط مناسبی را در روی همپوشانی مناسب دندان ها و ظاهر صورت داشته باشد .
جراحان دهان همچنین قادر هستند که نقص های مادر زادی را مانند شکاف لب و شکاف کام را جراحی و درمان کنند .

دندانپزشک شما و متخصص ارتودنسی و جراح دهان همه باید برای تعیین اینکه آیا جراحی ارتوگناتیک مناسب برای شما یا فرزند شما است همکاری کنند .
با این حال این جراح دهان و دندان است که تصمیم می گیرد که از چه روشی باید برای درمان استفاده کرد .

به عنوان بخشی از تیم دندانپزشکی جراح دهان اغلب مشاوره جراحی و پشتیبانی آموزشی و روانشناسی برای خانواده در طول دوره از درمان طولانی مدت را فراهم می کند .

چه کسانی بهترین گزینه برای انجام جراحی فک و دهان می باشند ؟

با رشد فرد ، فک هم همانند دیگر اعضا رشد می کند و ممکن است حتی فرایند رشد فک نیز متوقف شود یا زودتر تکامل پیدا کند . به دلایل متعددی در عملکرد فک و ظاهر آن ممکن است عدم هماهنگی دیده شود و یا نامناسب باشد . این دلایل با اهمیتی که پیدا می کنند ، منجر به داشتن یک برنامه نهایی می شوند . از جمله این دلایل می توانند شامل موارد زیر باشند :
سابقه آسیب قبلی ریشه ژنتیکی و رشد نامناسب ( که شایع ترین دلیل می باشد )
فعالیت های غیر طبیعی که از مرکز شد به دلیلی ناشناخته به نام TMJ رخ می دهند ( اختلال مفاصل فکی ) دقیقا روبروی کانال گوش می باشد و استخوان فک را به جمجمه متصل می کند .
تومور یا آسیب های دیگر
معمولا شایع ترین دلیلی که گزارش شده ، مسئله ژنتیک می باشد .

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

قبل از عمل اغلب دندان ها هشت تا 12 ماه باید اورتودنسی شوند تا دندان ها هم سطح شوند. جراح فک و صورت با دندانپزشک شما که ارتودنسی را برایتان انجام میدهد برای عمل هماهنگی های لازم را انجام میدهند. قبل از عمل
• گرافی ساده ی اشعه ی ایکس از فک شما تهیه می شود.
• قالب فک گرفته میشود.
• نوع قرارگرفتن دندان ها روی هم تعیین می¬کند که دندان ها باید بازآرایی شوند یا با پوشش محافظت شوند یا هر دو برای اصلاح نیاز است.
• استفاده از ابزاری مثل پیچ ها و سیم های موقت به کوتاه تر شدن زمان استفاده از ارتودنسی کمک می کنند (حتی گاهی فرد را از جراحی بی نیاز می کنند).
• قبل از عمل باید حداقل یک شب در بیمارستان بستری باشید.
• لیستی از همه ی داروهایی که مصرف می کنید به پزشک بدهید (حتی داروهای گیاهی).
• سابقه ی حساسیت دارویی (برای مثال به آنتی بیوتیک ها یا ماده ی بیهوشی) را با پزشک در میان بگذارید.
• اگر مشکلات انعقادی و خونریزی در خود یا خانواده¬تان وجود دارد با پزشک مطرح کنید.
• بیمار باید از مصرف آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین و ضدالتهابی های غیراستروئیدی (مثل ایبوپروفن، ژلوفن، ادویل، ناپروکسن و ...) چند روز قبل از عمل خودداری نماید.

نحوه انجام عمل

جراحی تحت بیهوشی عمومی و از داخل دهان انجام می شود. گاهی برش های کوچکی بیرون از دهان نیاز است. جراح استخوان های فک را برش داده آن ها را در موقعیت صحیح قرار می دهد. هنگامی که حرکات فک کامل شد جراح ازصفحات، پیچ و سیم هایی برای ثابت کردن این استخوان ها استفاده می کند. گاهی به استخوان های اضافه برای فک نیاز است و جراح این استخوان ها را از لگن یا پا پیوند می کند.
جراحی فک و صورت عمل روی فک بالا، فک پایین، چانه یا همه ی این ها است. هرکدام از این ها برای اصلاح مشکلی انجام می شود. برای مثال عمل روی فک بالا برای اصلاح جلو یا عقب بودن فک بالا، اصلاحات دندانی و اصلاح هایپوپلازی میانه ی صورت است. جراحی فک و صورت با توجه به اصلاحاتی که فرد نیاز دارد از یک ساعت تا پنج ساعت می تواند به طول بینجامد.

بعد از عمل

بعد از عمل پزشک درمورد تغذیه، مسکن مورد استفاده برای کاهش درد، محدودیت انجام کار و دوری از سیگار به شما توضیحاتی خواهد داد. پس از عمل فک و صورت بدن به حداقل شش هفته زمان برای استراحت نیاز دارد هرچند گاهی دوران نقاهت تا 12 هفته هم طول می کشد. مشکلات بعد از عمل می تواند موارد زیر باشد.
• سخت بودن بلع
• درد در فک
• عادت کردن به ظاهر جدید
حدود شش هفته پس از عمل متخصص ارتودنسی شما احتمالا سیم ارتودنسی را خارج می کند و از کاور دندان برای محافظت از دندان ها استفاده می کند. نتایج این عمل معمولا خیره کننده هستند
• بهبود وضعیت سلامت برای خواب بهتر و راحتی در غذا خوردن
• بهبود کیفیت صحبت کردن
• بهبود ظاهر دندان ها
• ایجاد تعادل در چانه و فک

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

دکتر محمدرضا شفیعی

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.