جراحی دیسک کمر

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک 7 روز
مدت زمان اقامت در بیمارستان 2-4روز
مدت زمان عمل 1-2 ساعت
مدت دوران نقاهت 4-6 هفته
استفاده از داروی بیهوشی دارد

جراحی دیسک کمر

جراحی بیرون‌زدگی دیسک کمر برای برطرف کردن علامت‌های ناشی از فتق دیسک بین مهره‌ای انجام می‌شود. این علائم شامل درد، بی‌حسی و گزگز یک یا هر دو پای بیمار است.

دیسک بین مهره‌ای از یک لایه خارجی و مقاوم به نام کپسول و یک قسمت مرکزی ژله‌ای تشکیل شده است. ممکن است دیواره خارجی دیسک پاره شده و محتویات ژله‌ای به بیرون ریخته شود. به این اتفاق بیرون‌زدگی دیسک گفته می‌شود. ماده بیرون ریخته موجب تحریک اعصاب نخاع شده و درد و بی‌حسی ایجاد می‌کند. البته بیرون‌زدگی دیسک همیشه علامت‌دار نخواهد بود. اما در صورت بروز، شایع‌ترین علامت آن درد منتشر شونده به یک پا خواهد بود. بر اساس سطح مهره درگیر، محل درد در پا متفاوت خواهد بود.

در بسیاری از موارد علائم بیرون‌زدگی دیسک کمر با گذشت زمان و دوره کوتاهی استراحت بهبود پیدا می‌کنند. زیرا گاهی بدن بیرون‌زدگی دیسک را جذب می‌کند. در قدم بعد با تجویز داروهای ضد درد، شل‌کننده‌های عضلانی و کورتیکواستروئیدها (کورتون)، التهاب و درد بیمار کاهش داده می‌شود. فیزیوتراپی، خدمات کایروپراکتیک و طب سوزنی نیز توصیه می‌شود. در صورتی که علائم به این مداخلات درمانی پاسخ ندهد و یا علائم نورولوژیک پیشرفت کند، جراحی توصیه می‌شود.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

1. تصمیم نهایی برای انجام جراحی با مشورت پزشک و موافقت بیمار حاصل می‌شود.
2. برای بررسی محل درگیری ستون مهره‌ها و شدت آن تصویربرداری‌های CT اسکن و MRI انجام می‌شود.
3. اطلاعات کافی درباره سوابق بیماری و داروهای مصرفی خود به پزشک بدهید.
4. از نیمه‌شب قبل از جراحی چیزی نخورید و نیاشامید تا ناشتا باشید.

نحوه انجام عمل

این جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. شما در طول جراحی کاملا در خواب هستید. ابتدا در وضعیت خوابیده به شکم قرار می‌گیرید. در محل درگیری برشی ایجاد می‌شود. با استفاده از ابزار مخصوصی بخشی از استخوان مهره اطراف برداشته می‌شود. سپس بخشی از دیسک آسیب دیده که به نخاع فشار آورده خارج می‌شود. در جراحی دیسک کمر با توجه به نظر پزشک از روش‌های لامینکتومی، ذیسککتومی و همجوشی ستون فقرات استفاده می‌شود.

بعد از عمل

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • جراحی-دیسک-کمر-گردشگری سلامت علی طب
  • جراحی-دیسک-کمر-گردشگری سلامت علی طب

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.