جراحی دیسک گردن

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان 1-2روز
مدت زمان عمل ۳-۴ ساعت
مدت دوران نقاهت 4-16هفته
استفاده از داروی بیهوشی دارد

جراحی دیسک گردن

بطور کلی درمان جراحی دیسک گردن توسط تکنینک های متفاوتی انجام میشود دو روش انجام متداولی که وجود دارد روش قدامی یا روش از جلو و روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن میباشد. هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و به این صورت است که جراح انتخاب میکند با توجه به شرایط بیمار کدام مورد مناسب است.
1- جراحی دیسک گردن از جلو
2- جراحی دیسک گردن از پشت
3- جراحی 360 درجه (جراحی همزمان)

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

بیمارانی که مبتلا به بیماری خاصی هستند باید به پزشک اطلاع دهند.شرایط خاص شامل ابتلا به دیابت پرفشاری خون نارسایی کلیوی پیوند عضو هپاتیت ب هپاتیت ث ایدز پوکی استخوان واختلالات هورمونی است. بیماری دیابت سبب به تاخیر انداختن زمان التیانم زخم می شود. ابتلا به فشارخون بیمار را درمعرض خونریزی شدید قرار می دهد. نارسایی کلیوی سبب کنترل نشدن دیابت و پرفشاری خون می شود. ابتلا به بیماری هپاتیت ب و ث که کبد را گرفتار می سازد میتوناند سبب بروز واکنش نسبت به داروها شود ابتلا به بیماری ایدز سیستم ایمنی بیمار را تضعیف کرده و می تواند به بروز عفونت های شدید بعد از عمل بیانجامد بیماران مبتلا به پوکی استخوان هم ساختار استخوانی ضعیفی دارند که درمان کامل را تحت تاثیر قرار می دهد. ابتلا به اختلالات هورمونی هم بیمار را در معرض خطر واکنش نسبت به داروها یا ماده بیهوشی قرار می دهد.

نحوه انجام عمل

بطور کلی درمان جراحی دیسک گردن توسط تکنینک های متفاوتی انجام میشود دو روش انجام متداولی که وجود دارد روش قدامی یا روش از جلو و روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن میباشد. هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و به این صورت است که جراح انتخاب میکند با توجه به شرایط بیمار کدام مورد مناسب است. 1- جراحی دیسک گردن از جلودر برخی مواقع بیماران میبایست از جلوی گردن یا آنتریور جراحی شود و در برخی موارد لازم است بیمار از پشت جراحی یا پستریور شود.بیماراتی که جراحی دیسک گردن را از جلو انجام میدهند بیمارانی هستند که دیسک گردن بر روی ریشه عصبی فشار زیادی وارد کرده است و یا در یک یا دو قسمت بر روی نخاع فشار وارد کرده است.در این روش جراح با انسزیون های حدود 2 تا 3 سانتی متر وارد ناحیه ی جلویی گردن میشود و بعد از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن قرار دارند و به راحتی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات میرسد و با رادیوگرافی که حین جراحی انجام میدهد محل ضایعه را مشخص میکند و سپس با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک به تدریج تخلیه میشود.در زیر میکروسکوپ جراح لبه های معره را در بالا و پایین فِرِض میکند و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را آزاد می کند و قطعلاتی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند خارج می شوند و فضا توسط وسیله ای به نام کیِج که از جنس های مختلف است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیپیشیال قرار داده می شوند.بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی می تواند بهبودی قابل توجهی در درد دست ها را تجربه کند و اگر اثر فشاری بر روی نخاع بود در عرض چند روز قدرت اندام های تحتانی و فوقانی افزایش می یابد.فردای آن روز بیمار قابل ترخیص از بیمارستان است. در این روش 1 تا 3 دیسک مورد دسترسی است. این روش عارضه های کمی دارد و بسیار میتواند به بیماران کمک کند.جراحی دیسک گردن از جلو 2- جراحی دیسک گردن از پشتاین روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.بیمار خوابانده بر روی شکم بر روی تخت قرار می گیرد و بعد از اینکه بیهوش شد به مقدار 10 سانتی متر از پشت گردن آن باز می شود.سپس بعد از جداکردن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند از محل به طور کامل برداشته می شوند و نخاع کاملا آزاد می شود.اگر لازم باشد قطعه دیسک پاره که بر روری نخاع فشار وارد می کند از روی ریشه برداشته می شود. گاهی بیماران نیاز به فیوژن و یا کارگذاری پیچ و یا پیوند زدن استخوان از پشت مهره پیدا می کنند و گاهی هم نیاز پیدا نمیکنند.24 تا 48 ساعت بعد عمل بیمار مرخص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند. 3- جراحی 360 درجه (جراحی همزمان)نوع سوم جراحی های دیسک گردن که عموما سنگین تر است؛ اعمال جراحی 360 درجه و یا همزمان قدامی و خلفی است. معمولا بیماراننی که تنگی های بسیار شدید دیسک گردن دارند و نخاع سفید شده و همزمان دیسک های گردن بر روی نخاع فشار وارد میکنند، بیماران پرخطر و پر ریسکی هستند.در این موارد جراح تصمیم می گیرد علاوه بر جراحی از پشت و فیکس کردن، از جلو ی گردن نیز دیسک هارا تخلیه کند و بیمار از 360 درجه و یا از دوطرف جراحی را میپزیرد.

بعد از عمل

بیماری که تحت عمل جراحی برای درمان دیسک گردن قرار گرفته پس از انجام عمل و ترخیص از بیمارستان تا رسیدن به بهبودی کامل و جلوگیری از درد بعد از جراحی دیسک کمر این نکات را رعایت نماید : 1- بیماران باید تا زمان اولین ویزیت پس از عمل گردن بند طبی نوع سخت داشته باشند. این گردن بند باید به صورت شبانه روزی بسته شود. 2- بیماران نیاز به استراحت مطلق در بستر ندارند. 3- از آنجا که عمل جراحی از جلوی گردن انجام شده است، بیمار ممکن است هنگام خوردن غذا احساس درد در گلو و مری بکند، لذا توصیه می شود در روزهای اول پس از عمل رژیم غذایی محدود به مایعات شود. با کم شدن درد می توان از غذاهای نرم و پس از آن از غذای معمولی استفاده شود. 4-در صورتي كه از پانسمان ضد آب استفاده مي‌كند از روز بعد از عمل مي تواند استحمام كند. منوط بر اینکه زخم ها پانسمان بوده و آب به آنها نرسد. 5-از روز چهارم بعد از عمل مي تواند به شكل معمول استحمام كند و شستشوي محل جراحي بلامانع است. اما پس از استحمام كاملا محل عمل را خشك نموده و سپس پانسمان كند. براي خشك كردن محل عمل از وسايل گرم كننده مانند سشوار استفاده نكند. 6-داروهاي به تعداد لازم نسخه شده‌اند. بیمار باید داروها را به تعدادي كه تجويز شده‌اند از داروخانه تحويل بگيرد و نیاز به درخواست داروی بیشتر نمی باشد. برخي از داروها قبل از روز ويزيت تمام خواهند شد. تكرار آنها لازم نيست. 7-ممكن است در روزهاي بعد از عمل دردهايي را شبيه به دردهاي قبل از عمل حس كند. نگران اين دردها نباشد. اما اگر دردها شديد بودند و يا اينكه هر روز شديدتر شدند بیمار باید به متخصص ستون فقرات مراجعه کند.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • جراحی-دیسک-گردن-گردشگری سلامت علی طب
  • جراحی-دیسک-گردن-گردشگری سلامت علی طب

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.