جراحی رتینوپاتی دیابتی با لیزر

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک با نظر پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان چند ساعت (متغیر)
مدت زمان عمل کمتر از یک ساعت
مدت دوران نقاهت 1-2 روز
استفاده از داروی بیهوشی ندارد

جراحی رتینوپاتی دیابتی با لیزر

به علت بالا بودن درازمدت گلوکز خون در افراد دیابتی و عوارض ناشی از آن، به مویرگ‌های چشم و لایه عصبی چشم یعنی شبکیه آسیب وارد می‌شود. بدن برای برطرف کردن کاهش خونرسانی شبکیه چشم، مویرگ­های جدیدی ایجاد می‌کند که بسیار شکننده هستند.

به این تغییرات بافت چشم، رتینوپاتی دیابتی گفته می‌شود. خونریزی این مویرگ­ها می‌تواند روی بینایی افراد دیابتی تاثیر بگذارد و حتی موجب نابینایی آن‌ها شود. درمان رتینوپاتی دیابتی شامل کنترل قند خون و انجام عمل جراحی یا عمل لیزری چشم است. کنترل میزان قند برای جلوگیری از وخیم­تر­شدن شرایط و درگیری سایر اندام­ها مثل کلیه است. برای درمان رتینوپاتی دیابتی ابتدا باید مشخص کرد که رتینوپاتی در چه مرحله­ای است.

درصورت رتینوپاتی شدید درمان مداخله­گرانه توصیه می­شود. منظور از رتینوپاتی شدید رتینوپاتی تکثیرشونده یا ادم ماکولار است. درمان رتینوپاتی دیابتی به دو شکل لیزری و درمان جراحی است. درمان با لیزر ارجحیت دارد. درمان جراحی که ویترکتومی نامیده می­شود درصورتی انتخاب می­شود که خونریزی برطرف نشده یا جداشدگی شبکیه وجود داشته باشد یا لیزر درمانی به اندازه­ی کافی موثر نباشد.

عوارض نادر این اقدامات عبارتند از؛

  • سردرد
  • گلوکوما
  • تاری دید
  • ناتوانی برای دید در شب

اغلب در این اقدامات فواید بر عوارض برتری دارند. فواید شامل جلوگیری از وخیم­تر شدن شرایط و جلوگیری از از دست­دادن بیش­تر بینایی است. توانایی از دست­رفته­ی چشم به­ندرت بازمی­گردد.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

قبل از عمل یک بررسی و معاینه ی کامل چشم انجام خواهد شد. با مردم های گشاد یک نوع تصویربرداری به نام آنژیوگرافی فلوورسنس انجام خواهدشد. این تصویربرداری برای مشخص کردن رگ هایی است که دیواره‌های شکننده دارند یا دچار سایر تغییرات رتینوپاتی شده‌اند.
در معاینه پزشک به دنبال موارد زیر می گردد؛
• ضایعاتی مشابه قطرات چربی، خوردگی یا خونریزی شبکیه
• رگ های خونی غیرطبیعی
• رگ های جدید ساخته شده
• جداشدگی قرنیه
• تورم عصب بینایی
به جز موارد بالا پزشک شما شاید به دنبال شواهد کاتاراکت در چشم شما باشد. همچنین ممکن است فشار چشم شما را برای گلوکوم یا آب سیاه بسنجد و میزان بینایی تان را مورد بررسی قرار دهد.

نحوه انجام عمل

لیزر درمانی به دو صورت انجام می شود. نوع اول لیزر درمانی ناحیه ای است که فتوکواگولیشن ناحیه ای نامیده می شود. برای درمان ضایعات محدود در یک رگ خاص استفاده می شود. نوع دیگر لیزر درمانی شبکیه نام دارد و برای جلوگیری از تولید رگ های جدید در شبکیه و کندکردن سرعت تکثیر رگ ها استفاده می شود. نوع دوم لیزر درمانی، (لیزر درمانی شبکیه) فتوکواگولیشن اسکاتر نام دارد.
لیزردرمانی یک عمل سرپایی است. همان طور که گفته شد لیزر درمانی اسکاتر برای درمان رگ های جدید ساخته شده استفاده می شود زیرا اغلب ضعیف هستند و خون ریزی می کنند. برای عمل لیزر بی حسی موضعی انجام می شود.
قطره ی بی حسی در چشم ریخته می شود و مریض منتظر می ماند تا قطره عمل کند. با استفاده از وسیله¬ی خاصی چشم ها باز نگه داشته می شوند. چانه روی دستگاه قرار داده می شود و اشعه ی لیزر با قدرت مشخصی در چشم تابانده می شود. کل فرایند 20 تا 40 دقیقه به طول مینجامد. ممکن است به چند جلسه لیزر درمانی برای درمان کامل نیاز باشد.

بعد از عمل

بیمار به ماندن در بیمارستان نیاز ندارد و بلافاصله بعد از عمل می تواند به خانه برود. اما دید تا چند ساعت یا چند روز تار است.
بنابراین کسی باید شما را به خانه برساند. حین عمل درد احساس نمی کنید اما اگر روزهای بعد از عمل احساس درد کردید می توانید از استامینوفن و مشتقات آن برای کاهش درد استفاده کنید. دوران نقاهت پس از عمل بسیار کوتاه است و روز بعد یا چند روز پس از لیزر درمانی به زندگی عادی برمی گردید.
ممکن است چند روز پس از لیزردرمانی چشم لیزر شده دچار خارش شود که این مسئله ای نیست و برطرف می شود. بعد از انجام لیزر حتی اگر چشم هایتان کاملا سالم بود سطح قند خون خود را مرتبا کنترل کنید و کنترل دیابت را جدی بگیرید زیرا رتینوپاتی دیابتی می تواند بدتر شده و علائم تشدید شوند. معاینه ی دوره ای چشم پزشکی را جدی بگیرید.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.