جراحی سرطان روده

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک با نظر پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان 2-7 روز
مدت زمان عمل 1-4 ساعت
مدت دوران نقاهت 2 هفته
استفاده از داروی بیهوشی دارد

جراحی سرطان روده

جراحی شایع­ترین درمان سرطان کولون است و نوع جراحی براساس مرحله سرطان، محل آن و هدف جراحی تعیین می­شود.

برخی از مراحل اولیه سرطان کولون و بسیاری از پولیپ­های روده می­توانند حین کلونوسکوپی خارج شوند. کولونوسکوپ یک لوله­ی بلند است که در انتهای آن دوربین وجود دارد و از طریق کانال مقعدی وارد روده می­شود.

این عمل­ها می­توانند حین کلونوسکوپی انجام شوند؛

  • پولیپکتومی
  • برش ناحیه­ای

هنگامی­که پولیپ یا توده با این روش خارج می­شوند جراح نیازی به برش­دادن شکم ندارد. اما در روش کولکتومی جراح شکم را باز می­کند و روده یا قسمتی از آن را برمی­دارد.

  • اگر تنها قسمتی از کولون خارج شود به آن همی­کولکتومی (کولکتومی نصفه)، کولکتومی سگمنتال (ناحیه­ای) یا کولکتومی پارشیال می­گوییم. در این روش­ها حدود یک چهارم تا یک سوم کولون بر اساس محل و اندازه­ی تومور خارج می­شود. قسمت­های باقیمانده کولون به هم وصل می­شوند و حداقل 12 لنف نود خارج می­شود.
  • اگر همه­ی کولون خارج شود به آن توتال کولکتومی (کولکتومی کامل) گفته می­شود. اغلب برای درمان سرطان کولون کولکتومی کامل نیاز نیست اما برای کسانی که مشکل دیگری به جز سرطان در قسمت دیگری از روده­ی خود دارند (مثل پولیپ­های فراوان در پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی) کولکتومی کامل انجام می­شود.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

قبل از عمل با پزشک خود درمورد نحوه¬ی عمل و جراحی انتخابی صحبت کنید.
• لیستی از همه ی داروهایی که مصرف می¬کنید به پزشک بدهید (حتی داروهای گیاهی).
• سابقه¬ی حساسیت دارویی (برای مثال به آنتی بیوتیک ها یا داروی بیهوشی) را با پزشک در میان بگذارید.
• اگر مشکلات انعقادی و خونریزی در خود یا خانواده تان وجود دارد با پزشک مطرح کنید.
• بیمار باید از مصرف آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین و ضدالتهابی های غیراستروئیدی (مثل ایبوپروفن، ژلوفن، ادویل، ناپروکسن و ...) چند روز قبل از عمل خودداری نماید.
• بیمار باید 12 ساعت ساعت قبل از عمل چیزی نخورد.
• پزشک شما قبل از عمل محلول لاگزاتیو برایتان تجویز می کند که باید آن را درآب حل کرده و مصرف کنید. این محلول اسهال ایجاد می کند و باعث پاک سازی روده ها می شود.
• گاهی پزشک قبل از عمل آنتی بیوتیک برای بیمار تجویزمی کند تا باکتری های روده را سرکوب کرده و از عفونت احتمالی بعد از عمل جلوگیری کند.
• برای بررسی بیش تر انجام کولونوسکوپی یا باریم انما یا تصویربرداری های گوناگون ممکن است نیاز باشد.

نحوه انجام عمل

عمل کولکتومی، چه کامل چه نیمه، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. برای عمل کولکتومی دو نوع جراحی وجود دارد.
• جراحی باز؛ برش در سطح شکم ایجاد می شود و جراح از ابزار خاصی برای جداسازی کولون از سایر احشا استفاده می کند سپس همه ی کولون یا قسمت مورد نظر برش داده می شود و خارج می شود.
• جراحی لاپاراسکوپیک؛ 5-4 برش کوچک در سطح شکم ایجاد می شود و جراح دوربینی را از طریق این برش ها وارد شکم می کند و تصاویر روی صفحه ی نمایشی در اتاق عمل به نمایش درمی آیند. سپس جراح ابزار خود را از طریق همین برش ها وارد می کند و کولون را برش می دهد.
جراحی لاپاراسکوپیک درد بعد از عمل و دوره ی نقاهت را کوتاه تر می¬کند اما همه بیماران توانایی پذیرش این جراحی را ندارند. حتی ممکن است جراحی لاپاراسکوپیک برای فردی آغاز شود اما به جراحی باز ختم شود.
اگر نیاز باشد غدد لنفاوی اطراف هم برداشته می شود و سپس دستگاه گوارش و تکه های باقی مانده ی کولون به هم اتصال داده می شود و یا اگر کل کولون برداشته شود روده ی باریک به کانال مقعد وصل می شود. جراحی از یک تا چهار ساعت به طول مینجامد.

بعد از عمل

بعد از عمل باید تا زمانی که کارکرد طبیعی دستگاه گوارش برگردد در بیمارستان بمانید که از چند روز تا یک هفته ممکن است طول بکشد. ابتدا نمی توانید غذا بخورید و باید مایعات را وریدی دریافت کنید. بیمار به حداقل دوهفته استراحت در منزل نیاز دارد.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.