جراحی سنگ کلیه

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان 1-2روز
مدت زمان عمل
مدت دوران نقاهت 1-2هفته
استفاده از داروی بیهوشی دارد

جراحی سنگ کلیه

یکی از روش‌های درمان بیماران مبتلا به سنگ‌های کلیوی، سنگ‌شکنی برون اندامی است. در این روش بیمار جهت سنگ‌شکنی به مدت 15 تا 20 دقیقه در زیر دستگاه سنگ شکنی قرار گرفته و با مشخص شدن سنگ در سیستم ادراری، این سنگ‌ها توسط امواجی شکسته می‌شوند.

وی در خصوص روش‌های جراحی باز و بسته کلیه توضیح داد: در روش باز برای برداشت سنگ کلیه، جراح شکافی در شکم یا پهلوی بیمار برای دسترسی به کلیه ایجاد می‌کند و سنگ برداشته می‌شود؛ پس از انجام این کار یک لوله کوچک برای عبور ادرار قرار می‌دهند لذا باید توجه داشت این لوله باید پس از یک ماه برداشته شود.

ایجادی ادامه داد: در عمل جراحی بسته، پوست به میزان یک سانتی متر سورخ می‌شود و از طریق پوست وارد کلیه شده و سنگ‌ها را خارج می‌کنیم. این عمل برای پزشک با دشواری‌هایی همراه است اما باید توجه داشته باشیم این عمل درد و سختی کمتری برای برای بیمار دربر خواهد داشت.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

۱- در صورت مصرف آسپرین و پلاویکس، ژلوفن و بروفن، دیکلوفناک و دیگر داروهای رقیق کننده خون آنها را یک هفته قبل از عمل و با اطلاع پزشک معالجتان قطع کنید.۲- در صورتیکه شما بالای 50 سال هستید یا بیماری قلبی دارید حتماً قبل از عمل باید توسط متخصص قلب معاینه شوید.۳-وجود هر گونه بیماری قبلی را به پزشک معالجتان اطلاع دهید.۴- اگر مبتلا به عفونت ادراری هستید باید قبل از جراحی آن را توسط پزشکتان درمان کنید.۵- در صورت وجود بیماری های خونریزی دهنده و حساسیت دارویی، آن را به پزشکتان اطلاع دهید.۶- قبل از عمل از شما آزمایش کامل خون و گروه خونی انجام خواهد شد.۷- جهت جایگزین کردن خونریزی احتمالی قبل از عمل تعداد 3 واحد خون به عنوان ذخیره در خواست خواهد شد تا فقط در صورت نیاز از آن استفاده شود.۸- جهت اطلاع دقیق از نقش کلیه و محل سنگ، عکس سی تی اسکن یا IVP قبل از عمل توسط پزشک معالجتان درخواست خواهد شد.۹- طول عمل جراحی بر اساس محل و اندازه سنگ از نیم تا 2 ساعت می تواند طول بکشد.۱۰- جهت عکسبرداری از کلیه یک عدد سوند حالب ه همراه سوند فولی در حین بیهوشی گذاشته خواهد شد و فردای روز عمل خارج می شود.

نحوه انجام عمل

بیمار معمولاً یک روز زودتر در بیمارستان بستری می شود. از شب قبل از عمل ناشتا نگهداشته می شود و برای بیمار سرمهای تزریقی و آنتی بیوتیک تزریقی شروع می شود. برای بیمار سه واحد خون رزرو می گردد.این عمل به کمک بیهوشی عمومی انجام می گیرد. ابتدا بیمار از راه مجرای ادرار سیستوسکوپی و یک لوله در داخل حالب کلیه مبتلا به سنگ قرار داده می شود و لوله بوسیله سوند ادرار ثابت می گردد. جراح از طریق ایجاد یک سوراخ بر روی پشت بیمار وارد کلیه شده و با کمک عکسبرداری سنگ را با سنگ شکن خرد و خارج می نماید. در انتهای عمل در صورت نیاز از طرق این سوراخ یک لوله بداخل کلیه قرار داده می شود.

بعد از عمل

بعد از سنگ شکن تا چند نوبت ممکن است ادرار شما خونی باشد و حالت تهوع و درد داشته باشید که طبیعی وبه علت دفع قطعات سنگ است وبه تدریج بهبود می یابد . 2- بعد از اتمام سنگ شکن مایعات بیشتر مصرف کنید. 3- در روز اول بعد از سنگ شکن استراحت کنید و پس از آن در حد معمول ورزش و فعالیت داشته باشید(نیازی به طناب زدن و از پله بالا و پایین رفتن مکرر نیست.) 4- در صورت امکان قطعاتی از سنگهای دفع شده را جمع آوری کنید تا در صورت نیاز بتوان جنس سنگ را معلوم کرد. 5- در صورت درد غیر قابل تحمل ، استفراغ مداوم ، تب بالا یا هرگونه علائم غیر معمول دیگر به پزشک معالج خود مراجعه فرمائید. 6- سه هفته پس از سنگ شکن سونوگرافی جدید انجام داده و به پزشک معالج خود مراجعه فرمائید.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

  • جراحی-سنگ-کلیه-گردشگری سلامت علی طب

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.