جراحی شبکیه

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان
مدت زمان عمل
مدت دوران نقاهت
استفاده از داروی بیهوشی

جراحی شبکیه

«ویترکتومی» نوعی از جراحی چشمی است که برای درمان برخی از اختلالات شبکیه و زجاجیه به کار می‌رود.
شبکیه بافت حساس به نور در قسمت عقب کره چشم است. زجاجیه ماده شفاف و ژله‌ای است که بخش میانی چشم را پر می‌کند. در طی این جراحی، زجاجیه تخلیه شده و معمولا با یک محلول BSS جایگزین می‌شود.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

چشم پزشک شما در مورد انتخاب روش ارجح بیهوشی (موضعی یا عمومی) تصمیم خواهد گرفت. قبل از جراحی، ممکن است برای آگاهی پزشک از خطرات خاص پزشکی نیاز به معاینه بالینی وجود داشته باشد.

نحوه انجام عمل

جراحی در حین مشاهده چشم توسط میکروسکوپ انجام می‌شود. وسایل ظریف جراحی با ایجاد برش کوچک در صلبیه (بخش سفید رنگ چشم) در داخل چشم قرار می‌گیرند. به منظور دستیابی به بهترین میزان بینایی ممکن برای شما، چشم پزشک یک یا چند مورد از موارد زیر را انجام خواهد داد:- خارج کردن تمام زجاجیه کدر شده- خارج کردن بافت آسیب دیده موجود و تلاش برای برگرداندن شبکیه به محل اصلی خود- خارج کردن جسم خارجی که ممکن است در چشم باشد- درمان با لیزر برای کاهش احتمال خونریزی در آینده یا ثابت کردن از هم گسیختگی شبکیه- جایگزین کردن گاز یا هوا در چشم برای کمک به باقی ماندن شبکیه در محل مناسب (حباب به آهستگی از محل خود ناپدید خواهد شد)- جایگزین کردن روغن سیلیکون در چشم که معمولا نیاز به جراحی بعدی دارددر مواردی می‌توان از وسایل بسیار ظریف‌تر برای عمل جراحی بهره برد. با استفاده از این وسایل دیگر نیازی به وجود بخیه برای ترمیم محل ورود به چشم نخواهد بود و بدین ترتیب، از یک سو عمل جراحی در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود و از طرف دیگر درد و ناراحتی بیمار نیز پس از عمل به حداقل می‌رسد. مدت عمل جراحی بسته به شرایط شما از یک تا چند ساعت متغیر است. در برخی شرایط ممکن است چشم پزشک روش‌های دیگری را نیز به صورت همزمان انجام دهد که شامل ترمیم، جداشدگی شبکیه یا خارج کردن عدسی کدر (کاتاراکت) است.

بعد از عمل

بدنبال ليزر درماني شبكيه، ديد مختصر تار مي شود. يك علت تاري ديد ، استفاده از قطره هاي باز كننده مردمك براي انجام ليزر درماني شبكيه است كه بخصوص ديد نزديك را تار مي كند و همچنين سبب حساسيت به نور مي شود كه معمولا در عرض چند ساعت بهبود مي يابد. دليل ديگر براي تاري ديد، نور شديد دستگاه است كه براي ديدن شبكيه حين ليزر درماني ، روي شبكيه تابانده ميشود. اين نور سبب غير فعال شدن رنگدانه هاي بينايي شبكيه شده و مدتي زمان مي برد كه اين رنگدانه ها دوباره فعال شوند. دليل ديگر تاري ديد، خود امواج ليزر است كه براي درمان شبكيه استفاده ميشود. اين تاري ديد معمولا در عرض چند ساعت تا يك روز بعد از ليزر بهبود ميبابد، اما بيمار ممكن است تا مدتي بدنبال ليزر تغييراتي در بينايي خود حس كند كه ميتواند بشكل حساسيت به نور، افت ديد در نور، ديدن لكه هاي سياه در ميدان ديد، ديدن لكه هاي رنگي، تغيير ديد رنگ ، افت ديد در تاريكي، ديدن جرقه در تاريكي باشد. اكثر اين علائم گذرا بوده و با گذشت زمان بهبود مي يابند.توجه داشته باشيد كه بعلت كاهش ديد ناشي ازليزر، از انجام كارهايي كه نيازمند ديد دقيق است و يا كارهايي كه در صورت افت ديد ميتوانند خطرافرين باشند( نظير رانندگي، عبور از عرض خيابان، عبور از راه پله، كار با چاقو و وسايل برنده و ...) پرهيز كنيد. بهتر است كه يك نفر همراه داشته باشيد كه تا منزل شما را همراهي كند. بدنبال ليزر درماني ، شخصا رانندگي نكنيد.مطالعه، نگاه كردن تلويزيون محدوديتي ندارد، اما ممكن است بعلت كاهش ديد بعد از ليزر ، اذيت شويد.بعد از ليزر معمولا نياز به استفاده از عينك آفتابي نيست، مگر در موارد حساسيت زياد به نوركه استفاده از عينك افتابي كمك كننده است.در تعدادي از بيماران، انجام ليزر درماني با درد هنگام ليزر و بعد از ان همراه است. به همبن دليل به بيماران( بويژه بيماراني كه قبلا درد ليزر درماني راتجربه كرده اند ) توصيه مي شود كه ٤ ساعت و يك ساعت قبل از ليزر درماني قرص مسكن خوراكي مصرف كنند. بيماران ميتوانند همان مسكني را كه براي سردرد و دردهاي نظير ان مصرف ميكنند، استفاده كنند. توجه داشته باشيد كه مصرف بعضي از مسكنها براي دسته اي از بيماران كه مشكلات زمينه اي مانند بيماري گوارسي و كليوي دارند، ممنوع است. در انتخاب مسكن خوراكي به اين نكته توجه كنيد.خيلي از بيماران بدنبال ليزر درماني انتظار بهبود سريع ديد دارند و عدم بهبود ديد در روزهاي بعد از ليزر سبب نگراني انها و در دسته اي ازبيماران چه بسا سبب عدم ادامه درمان شود. بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه بطور كلي ليزر سبب بهبود ديد نميشود و از بدتر شدن ببماري در گذر زمان جلوگيري ميكند. ليزر حتي ممكن است كه در اوايل درمان ديد را نيز بدتر كند.بيماراني كه ليزر نميكنند در گذر زمان بيماريشان پيشرفت ميكند و افت ديدشان بيشتر ميشود.بدنبال ليزر شبكيه ، از نظر استحمام و يا شستن سر و صورت و ورود اب به چشم محدوديتي نيست.، مگر انكه بعلت ديگري نظير عمل جراحي كاتاراكت و يا تزريق داخل چشمي، محدوديتي وجود داشته باشد. براي ليزر شبكيه از لنزهاي خاص استفاده ميشود كه بكمك ژل خاصي روي چشم قرار ميگيرد. بعد از ليزر ميتوانيد اين ژل را با اب ولرم بشوييد.بعد از ليزر نياز به استفاده از قطره چشمي خاصي نيست. اگر قبل از ليزر از قطره خاصي استفاده ميكنيد، مصرف ان را طبق دستور قبلي ادامه دهيد.از نظر اشپزي، گرد و غبار، نور و هواي سرد، چشم ليزر شده فرق خاصي با چشم سالم ندارد.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

بيمارستان فوق تخصصی نيكان تهران

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.