جراحی قلب و عروق

جراحی قلب شاخه‌ای از علم جراحی است که توسط جراح قلب بر روی قلب و عروق بزرگ انجام می‌شود. این جراحی غالباً برای درمان بیماری‌های ایسکمیک قلب (مثل جراحی کنارگذر شریان کرنری)، اصلاح عیوب مادرزادی قلب یا درمان بیماری‌های دریچه‌های قلب به‌کار می‌رود.

انواع جراحی قلب:
عمل جراحی بای پس عروق کرونر قلب
عمل ترمیم و یا تعویض دریچه های قلبی
ترمیم آنوریسم ( مانند استفاده از پچ ( وصله )
درمان انواع آریتمی ( مانند استفاده از پیس میکر)
عمل پیوند قلب

آنژیوگرافی قلب Angiography :
روشی برای تشخیص است. بنابراین آنژیوگرافی قلب راه درمان بیماری نیست . در این روش تعداد عروق کرونر قلب که مسدود شده است و محل و میزان انسداد آن مشخص می‌شود . درواقع اصلی‌ترین ، موثرترین و بهترین راه برای کشف مشکلات شریان‌های قلبی استفاده از آنژیوگرافی قلب است .

آنژِیوپلاستی قلب:
در آنژیوپلاستی یک بالون کوچک به صورت موقت در ناحیه بسته رگ خونی (شریان) جایگذاری می شود تا به گشاد نمودن آن کمک کند.
آنژیوپلاستی اغلب با جایگذاری دائمی یک لوله توری سیمی به نام استنت همراه است تا به باز ماندن شریان کمک کند و شانس تنگ شدن مجدد آن را کاهش دهد.
برخی استنت ها با لایه ای از دارو پوشیده شده اند تا به باز ماندن رگ کمک کنند (استنت های آغشته به دارو) و برخی دیگر فاقد پوشش دارویی هستند (استنت های فلزی خالص).
آنژیوپلاستی می تواند برخی از علائم گرفتگی عروق مثل درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد.
آنژیوپلاستی همچنین می تواند طی سکته قلبی به منظور باز کردن سریع رگ و کاهش میزان آسیب به قلب به کار گرفته شود.
در جراحی باز عروق کرونر، از طریق پیوند رگ از بخش دیگر بدن به بخش مسدود شده، یک مسیر فرعی ایجاد می کنند.
به علاوه در صورت ابتلا به دیابت و یا وجود انسدادهای رگی متعدد نیز پزشک جراحی باز قلب را پیشنهاد می کند.

بیماری قلبی مادرزادی:
اگر زنی در اوایل دوران بارداری مبتلا به سرخجه شود یا مبتلا به دیابت باشد و آن را کنترل نکرده باشد یا داروهای معین را در زمان بارداری مصرف کند و یا کودک دیگری با نقص قلبی مادرزادی داشته باشد احتمال اینکه کودکی با نقص مادرزادی به دنیا بیاورد زیاد است.
علایم بیماری قلبی مادرزادی
علایم این بیماری به ماهیت و شدت نقص یا نواقصی که کودک دارد وابسته است.
علایم احتمالی مختلف بیماری مادرزادی قلب عبارتند از:
صداهای غیر عادی قلب (سوفل قلبی)
مشکلات تغذیه و کاهش وزن
مایل به آبی شدن زبان و لب ها (سیانوز)
تنگی نفس هنگام فعالیت بدنی

جراحی قلب باز در موارد زیر انجام می شود:
– برطرف کردن نقص هایی که در عملکرد قلب به وجود آمده است
– تعویض دریچه های قلب که دچار مشکل شده اند
– آنژیو پلاستی (بازکردن عروق قلب)
– پیوند قلب
– جراحی بای پس
– ترمیم نقص مادرزادی قلبی در نوزادان
– برطرف کردن انسداد شریان های منتهی به قلب

جراحی بسته قلب به چه منظور انجام می شود؟
بسیاری از انواع روندهای درمانی قلب می توانند توسط جراحی بسته قلب انجام شوند. روندهای درمانی جراحی بسته قلب می توانند شامل موارد زیر شوند:
ترمیم و تعویض دریچه میترال
ترمیم و تعویض دریچه سه لختی
تعویض دریچه آئورت
نقص دیواره بین دهلیزی و بستن سوراخ بیضی باز
جراحی نقص دیواره دهلیزی بطنی
عمل maze جهت درمان فیبریلاسیون دهلیزی
عمل بای پس عروق کرونری قلب
برداشتن ورید صافن جهت عمل جراحی بای پس عروق کرونری قلب

عمل جراحی قلب به کمک ربات
در عمل جراحی قلب به کمک ربات، دقیقا همان کاری که در عمل سنتی باز قلب انجام می شد به کمک ربات هایی که به عنوان دست های جراح هستند انجام می شود.
در حین این عمل، جراح بر روی یک دستگاه از راه دور کار کرده و قلب را در نمایی بزرگ شده و سه بعدی بر روی یک نمایشگر می بیند. به وسیله دستگاه کنترل از راه دور حرکات دست جراح دقیقا به حرکات بازوهای رباتی بر روی تخت عمل تبدیل می شوند.
این بازو ها حرکتی مانند حرکت مچ انسان دارند. یک جراح دوم و تیم جراحی بر روی تخت عمل نیز همکاری کرده و ابزارهای متصل به بازوهای رباتیک را تعویض می کنند.

سکته قلبی چه علائم و نشانه هایی دارد؟
سکته قلبی، زمانی رخ می دهد که ماهیچه های قلب خون را آنطور که باید پمپاژ نمی کند. شرایط خاص، مانند شریان های کوچک در قلب ( بیماری های عروق یا فشار خون بالا، به تدریج قلب را ضعیف یا سفت می کند تا به طور موثر پر شود و پمپاژ کند.
تمام شرایطی که منجر به سکته قلبی می شود می تواند برعکس شود، اما درمان ها می تواند علائم و نشانه سکته قلبی را بهبود و به زندگی طولانی تر کمک کند. تغییرات در سبک زندگی مانند ورزش کردن، کاهش سدیم در رژیم غذایی ، مدیریت استرس و کاهش وزن می تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

کدام ورزش‌ها برای قلب و عروق مفید هستند؟
بهترین و مفیدترین ورزش برای سیستم قلبی‌عروقی، ورزش‌های هوازی است. این ورزش‌ها شامل پیاده‌روی، شنا، دویدن ملایم، دوچرخه‎سواری و ورزش‌هایی است که آستانه هوازی ما را تقویت می‌کنند و منجر به تقویت سیستم قلبی‌عروقی و تنفسی و افزایش طول عمر می‌شوند.
ورزش‌های ممنوعه برای بیماران قلبی
ورزش‌هایی مانند وزنه‌برداری که حالت ایستایی و به زور زدن‌های درجا نیاز دارد اصلا به بیماران قلبی‌عروقی توصیه نمی‌شود چون فشار زیادی به قلب و عروق وارد می‌کنند.
همچنین رفتن به جکوزی و سونا که تغییرات همودینامیکی و تغییرات سریع و ناگهانی در سیستم بدن ایجاد می‌کند یا ورز‌ش‌هایی که به حرکات شتابی خیلی سریع نیاز دارد و یکدفعه به سیستم بدن انرژی وارد می‌کند اصلا توصیه نمی‌شود.