جراحی گلوکوم

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک با نظر پزشک
مدت زمان اقامت در بیمارستان وابسته به نوع جراحی
مدت زمان عمل
مدت دوران نقاهت 1 روز تا 6 هفته
استفاده از داروی بیهوشی ندارد

جراحی گلوکوم

وقتی مایع درون اتاقک قدامی چشم به مقدار کافی تخلیه نشده و یا بیش از حد تولید شود، فشار داخلی چشم افزایش می‌یابد. اگر این‌افزایش فشار به عصب بینایی آسیب زده و اختلال بینایی ایجاد ‌کند، فرد به گلوکوم یا آب سیاه مبتلا شده است.

درصورتی‌که درمان‌های دارویی برای کاهش علائم گلوکوم و جلوگیری از پیشرفت بیماری ناکارآمد باشند، جراحی بهترین گزینه است. یکی از دلایل جراحی زودهنگام، عوارض غیرقابل تحمل‌ درمان دارویی گلوکوم مثل افزایش فشار خون، تپش قلب یا کاهش میل جنسی است. در برخی بیماران ممکن است بلافاصله پس از تشخیص جراحی انجام شود.

 

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

• بهتر است سه روز قبل و یک هفته بعد از جراحی، دخانیات مصرف نکنید تا روند بهبود تسریع شود.
• با مشورت پزشک، داروهای رقیق‌کننده خون را قطع کنید. باتوجه به نوع دارو از حدود سه روز تا یک هفته.
• بهتر است با توجه به نوع جراحی، پیش از عمل به مرخصی موردنیازتان توجه کنید تا با انجام کار سنگین سلامتی شما به خطر نیافتد.

نحوه انجام عمل

لیزر:
در این روش بعد از جراحی، بدون اقامت در بیمارستان به خانه می‌روید و روز بعد از جراحی می‌توانید به روند عادی زندگی‌تان برگردید.
لیزر یک اشعه قوی نور است. دردر این‌روش منفذ تخلیه مایع درون چشم که بسته شده با لیزر باز می‌شود. با خروج مایع اضافی، فشار چشم طبیعی می‌شود. ممکن است چند هفته تا به‌دست‌آوردن دید کامل طول بکشد. انواع مختلفی از درمان با لیزر برای بهبود گلوکوم مثل ترابکولوپلاستی و ایریدوتومی وجود دارد. اگر پاسخ مناسبی ایجاد نشد، می‌توان با تاباندن دوره‌ای لیزر، به‌طور موقت فشار چشم را کاهش داد.

جراحی‌های سنتی
اگر داروها و لیزر اختلال چشم را برطرف نکردند، نیاز به جراحی‌های سنتی‌تری برای درمان گلوکوم وجود دارد. در این‌جراحی‌ها ممکن است به مراجعه به بیمارستان نیاز باشد و بهبود شما چند هفته طول بکشد. انواع این جراحی‌ها را در ادامه مرور می‌کنیم:
ترابکولکتومی
در این جراحی پزشک با ایجاد یک فیستول یا حفره، قسمت جلویی و فضای زیرملتحمه‌ای چشم را به هم متصل می‌کند. با این‌کار، مایع درون چشم تخلیه شده و فشار چشم کاهش می‌یابد. موفقیت این روش به باز ماندن فیستول برای ادامه روند تخلیه مایع بستگی دارد. پس از جراحی باید با مصرف دارو، روند بهبود پر شدن این منفذ را بسیار کند کرد.

جراحی ایمپلنت تخلیه
در این روش پزشک شما یک شانت که شبیه یک لوله بسیار کوچک است در چشم کار می‌گذارد تا مایع درون چشم تخلیه شود. به دلیل وجود این شانت در چشم، این مسیر همیشه باز می‌ماند. انواع مختلفی از شانت برای این کار وجود دارد و همگی نرم و انعطاف‌پذیر هستند.

الکتروکوتر
در این‌جراحی از یک وسیله گرمازا به نام کوتر استفاده می‌کنند. کوتر حفرات کوچکی در بافت تخلیه‌کننده مایع چشم ایجاد می‌کند. این‌کار خروج مایع را آسان می‌کند و فشار چشم را کاهش می‌دهد. این جراحی به اندازه ترابکولکتومی و جراحی ایمپلنت تخلیه، تهاجمی نیست.

بعد از عمل

• بعد از این جراحی‌ها حدود یک هفته در بیمارستان اقامت دارید و سپس به خانه می‌روید.
• تا 4 ماه نباید رانندگی کنید.
• نباید چیزی بخوانید خم شوید یا جسم سنگین بلند کنید.
• باید از مواجهه چشم با آب خودداری کنید.
• ممکن است یک برآمدگی در محل جراحی مشاهده کنید.
• تا حدود 6 هفته ممکن است دید شما تار باشد.
• لنز تماسی ممکن است تا زمان وجود برآمدگی محل جراحی خوب جای نگیرد.
• بیش از نیمی از افراد پس از انجام این جراحی‌ها نیاز به درمان دارویی نخواهند داشت.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.