لاپاروسکوپی (جراحی درون‌بین)

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک یک هفته
مدت زمان اقامت در بیمارستان ندارد
مدت زمان عمل 1-2 ساعت
مدت دوران نقاهت 4 روز
استفاده از داروی بیهوشی دارد

لاپاروسکوپی (جراحی درون‌بین)

جراحی لاپاروسکوپی برای درمان بسیاری از بیماری‌های زنان کاربرد دارد. فواید این روش نسبت به لاپاروتومی یا جراحی باز شکم شامل مدت جراحی کوتاه‌تر، اسکار کوچک‌تر، دوران نقاهت کمتر، چسبندگی پس از جراحی کمتر و هزینه پایین‌تر است.

برخی از کاربردهای جراحی لاپاروسکوپی را در زیر مشاهده می‌کنید:

-لاپاروسکوپی تشخیصی: گاهی برای تایید علت برخی اختلالات مانند درد لگن، حاملگی خارج‌رحمی، پیچ‌خوردگی تخمدان و انسداد لوله‌های فالوپ سونوگرافی و دیگر روش‌های تصویربرداری کافی نیست. معمولا پزشکان برای تشخیص این موارد به مشاهده مستقیم لگن و ارگان‌های تولیدمثل زنان نیاز دارند.

-بستن لوله‌های فالوپ به منظور جلوگیری از بارداری

-برطرف کردن چسبندگی: چسبندگی‌ها به دنبال عفونت، پارگی آپاندیس، بیماری التهابی لگن، اندومتریوز و جراحی‌های گذشته ایجاد می‌شوند.

-اندومتریوز: لاپاروسکوپی بهترین روش تشخیص و درمان اندومتریوز به شمار می‌رود. به کمک لاپاروسکوپی ضایعات برداشته می‌شوند یا سوزانده می‌شوند.

-درمان حاملگی خارج‌رحمی: لاپاروسکوپی بهترین روش جراحی برای درمان این اختلال است.

-برداشتن کیست تخمدان: پزشک در هنگام لاپاروسکوپی به شواهد کیست دقت می‌کند تا در صورت وجود شواهد بدخیمی، نمونه‌گیری انجام شده و بهترین تصمیم گرفته ‌شود.

-برداشتن میوم یا فیبروم رحمی: بسیاری از زنان به منظور حفظ رحم و تخمدان‌ها و عدم انجام هیسترکتومی، لاپاروسکوپی را برای برداشت میوم‌های خود ترجیح می‌دهند.

-هیسترکتومی

-درمان بدخیمی‌ها

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

1. شرح حال کاملی از ابتلا به بیماری‌ و جراحی‌های گذشته خود به پزشک ارائه دهید.
2. در صورت مصرف هر گونه دارو، مکمل و مواد گیاهی پزشک را در جریان بگذارید.
3. ممکن است برای انتخاب روش مناسب جراحی نیاز به تصویربرداری و آزمایش خون باشد. در این زمینه به پزشک خود اعتماد کنید.
4. در همه زنان سنین باروی قبل از لاپاروسکوپی به کمک آزمایش خون احتمال حاملگی رد می‌شود.
5. از نیمه شب قبل از عمل ناشتا باشید.

نحوه انجام عمل

این جراحی با بیهوشی عمومی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. پس شما در حین عمل کاملا خواب هستید. پس از به هوش آمدن به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید و چهار ساعت تحت نظر خواهید بود. در صورتی که حال عمومی شما خوب باشد، در بیمارستان بستری نخواهید شد. این جراحی با بیهوشی عمومی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. پس شما در حین عمل کاملا خواب هستید. پس از به هوش آمدن به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید و چهار ساعت تحت نظر خواهید بود. در صورتی که حال عمومی شما خوب باشد، در بیمارستان بستری نخواهید شد.
پیش از شروع جراحی در وضعیت خوابیده به پشت یا در حالت معاینه زنان دراز می‌کشید. سوند ادراری در مجرای شما تعبیه می‌شود تا از اتساع مثانه در حین عمل جلوگیری شود.
لاپاروسکوپ لوله منعطف و بلندی است که در سر آن یک دوربین قرار داده شده است. معمولا لاپاروسکوپ از راه برش ایجاد شده در اطراف ناف وارد حفره شکمی می‌شود. سپس تصاویر سطح خارجی رحم، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و اندام‌های مجاور به صفحه نمایش اتاق عمل منتقل می‌شود. ممکن است به علت شک به چسبندگی بافتی، وجود توده‌های لگنی، حاملگی، چاقی و لاغری بیش از حد، لاپاروسکوپ از طریق برشی در دیواره شکم یا از راه واژن وارد شود.

بعد از عمل

1. حداقل به مدت 24 ساعت از رانندگی بپرهیزید.
2. یک هفته بعد از جراحی به ویزیک پزشک بروید.
3. می‌توانید هر زمان پس از جراحی به حمام بروید.
4. سه روز بعد از جراحی به سر کار بازگردید.
5. در صورتی که برای باز کردن لوله‌های فالوپ از ماده حاجب استفاده شود، ادرار شما سبز رنگ خواهد شد.
6. در صورتی که از تهوع شکایت دارید، وعده‌های سبک غذایی مانند چای کم‌رنگ، سوپ و ژله مصرف کنید.
7. تا یک ماه بعد از جراحی خونریزی از واژن طبیعی در نظر گرفته می‌شود. عادت ماهیانه بسیاری از خانم‌ها بعد از لاپاروسکوپی به مدت 6-4 هفته تاخیر خواهد داشت.
8. از 1 هفته بعد از جراحی محدودیتی برای برقراری رابطه جنسی ندارید.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

aliteb

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.