ونیر لمینت

اولین مراجعه بعد از عمل به پزشک ندارد
مدت زمان اقامت در بیمارستان ندارد
مدت زمان عمل 2 ساعت
مدت دوران نقاهت 48 ساعت
استفاده از داروی بیهوشی ندارد

ونیر لمینت

لمینت یا ونیر‌های سرامیکی، پوسته‌های بسیار نازکی از جنس سرامیک دندانی هستند که دارای ضخامت نیم میلیمتری (دو برابر ضخامت پوسته تخم‌‌مرغ) هستند. دندان‌پزشک لمینت‌های هم‌رنگ با دندان یا روشن‌تر را بر سطح خارجی دندان شما قرار می‌دهد.
این روش برای اصلاح ناهنجاری‌های ظاهری دندان مانند تغییر رنگ دندان‌ها، ناهمترازی، شکستگی‌های کوچک یا فاصله‌ای که بین دندان‌ها به وجود آمده، استفاده می‌شود. بهتر است بدانید که لمینیت تنها جنبه زیبایی دارد و در استحکام دندان‌های شما نقشی ندارد. بنابراین استفاده از لمینت برای افراد داری پوسیدگی‌، شکستگی‌های وسیع و پرکردگی‌های قابل توجه توصیه نمی‌شود.
ونیر‌های سرامیکی با وجود ضخامت کم از استحکام بالایی برخوردارند. هرچند این نوع لمینت نسبت به کامپوزیت قیمت بالاتری دارد اما ظاهر طبیعی‌تر و شفاف‌تری دارند.
لمینت نیاز به تراش کمی از سطح مینای دندان خواهد داشت و بنابراین راهکار کم‌ عوارضی برای سلامت دندان شماست.
لمینت به علت جنس سرامیکی پایداری بیشتری در برابر تغییر رنگ دارد. ماندگاری لمینت عموماً بین ۷ تا ۱۵ سال است. استفاده از لمینت به علت تراش از سطح مینای دندان برگشت‌پذیر نبوده و به همین دلیل پس از گذشت چند سال نیاز به جایگزینی دوباره خواهند داشت.
عادت‌های روزمره افراد بر استفاده از راهکارهای درمانی ترمیم دندان موثر است و به طور مثال افرادی که عادت به دندان قروچه، جویدن یخ یا ناخن دارند گزینه های مناسبی به جهت استفاده از لمینت نمی باشند.
بهترین سن برای داشتن ونیرهای سرامیکی زمانی است که دندان‌ها و استخوان‌های شما به طور کامل رشد کرده‌اند و حداکثر استحکام را دارند. برای بسیاری از افراد، این سن اواخر سال‌های نوجوانی و اوایل دهه 20 است.
این روش توسط دندانپزشک بدون نیاز به بیهوشی انجام خواهد شد، رنگ آن و نیازی به نگرانی بابت هماهنگ نبودن رنگ آن با سایر دندان‌ها نیست.
لمینت می‌تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که به زیبایی دندان‌های خود اهمیت می‌دهند.

اقدامات لازم برای انجام موفقیت آمیز این عمل

قبل از عمل

1. رنگ روکش را پس از نصب نمی‌توان تغییر داد. اگر قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید، قبل از لمینت آن را انجام دهید
2. پیش از انجام لمینت دندان‌پزشک دندان‌ها را از نظر پوسیدگی و شکستگی بررسی می‌کند.

نحوه انجام عمل

پس از انجام معاینات اولیه، دندان‌پزشک بسته به ضخامت ونیر یک لایه از روی مینا می‌تراشد. در مرحله بعد، از دندان‌های مورد نظر قالب‌گیری شده و به لابراتوار فرستاده می‌شود، معمولا 2 تا 4 هفته طول می‌کشد تا ونیر‌ها ساخته شوند. پس از آماده سازی آن، چسب مخصوصی به ونیر زده می‌شود و سپس ونیر برروی دندان قرار می‌گیرد. پس از قرار گرفتن صحیح ونیر بر روی دندان، دندان‌پزشک پرتو نور مخصوصی را به ونیر دندان می‌تاباند تا مواد شیمیایی موجود در چسب را فعال کند و باعث سفت شدن بسیار سریع چسب گردد. مراحل آخر شامل پاک کردن چسب‌های اضافی، ارزیابی گاز گرفتن و انجام تنظیمات نهایی در ونیر در صورت لزوم است.

بعد از عمل

1. ونیر نیاز به مراقبت‌های ویژه پس از درمان ندارد اما به جهت رعایت بهداشت دندان استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مداوم توصیه می‌شود.
2. هرچند ونیر سرامیکی نسبت به تغییر رنگ مقاوم بوده اما ممکن است دندان‌پزشک از شما بخواهد مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگی مثل قهوه یا چای را کاهش دهید.
3. به علت تراش مینا ممکن است تا مدتی پس از جای‌گذاری ونیر دندان‌ها نسبت به غذا و نوشیدنی‌های سرد و گرم حساس باشند.
4. هر 6 ماه دندان‌های ونیر شده توسط دندان‌پزشک دوباره ارزیابی شود.

تصاویر و ویدئو مرتبط با عمل

aliteb

برای مشاهده پکیج ها بر روی شهر مورد نظر کلیک کنید.