باغ دولت آباد یزد

  • باغ-دولت-آباد-علی طب
  • باغ-دولت-آباد-علی طب
  • باغ-دولت-آباد-علی طب
  • باغ-دولت-آباد-علی طب

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد

در فهرست باغ های ایرانی که به ثبت جهانی رسیده اند، دست روی باغ دولت آباد یزد می گذاریم که سرسبزی درختان سر به فلک کشیده، صدای آب و گذرگاه زیبایش خستگی ها و روزمرگی ها را از تن می زداید. باغی تماشایی که نمونه ای شگفت انگیز از بادگیر را نیز در خود جای داده و از زمان افشاریه تا کنون سرد و گرم روزگار چشیده است. می خواهیم برای تان از تاریخچه باغ دولت آباد یزد بگوییم و سفری تاریخی را تجربه کنیم. مجتمع تفریحی  باغ دولت آباد زیر نظر مرکز گردشگری سلامت علی طب می باشد.

از کنار معماری باغ دولت آباد یزد هم نمی توان به سادگی گذشت؛ پس چند و چون آن را هم مورد بررسی قرار می دهیم و تک تک بخش هایش را از نظر می گذرانیم. با علی طب همراه باشید و شاهکاری از معماری ایرانی را بشناسید.

 

مزیت های باغ دولت آباد یز عبارت اند از:

باغ دولت آباد یکی از ۹ باغ ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به چشم می خورد و شهرت بین المللی دارد.

این باغ بلندترین بادگیر جهان را در خود جای داده و از نظر معماری، بسیار ارزشمند است.

در فضای چشم نواز این باغ و ساختمان قدیمی آن کافه ای سنتی وجود دارد که می تواند لحظات خوشی را برای شما بیافریند.

شب های زیبا و خیره کننده ای در این باغ انتظارتان را می کشد.

یکی از زیباترین ساختمان های حکومتی و تاریخی یزد در این باغ قرار دارد.

در میان شهر یزد که با آغوش گرم خورشید عجین شده است، فضایی دل انگیز وجود دارد که برای لحظاتی تو را از شهر و دغدغه هایش دور می کند. در بلوار دولت آباد این شهر، ورودی ساده ای با تابلوی باغ دولت آباد، رهگذران را به سوی خود می خواند. به هنگام ورود باید از یک هشتی زیبا بگذری که با نمایش معماری ایرانی روحت را نوازش می دهد و با غرفه های صنایع دستی سفالین از تو استقبال می کند. قدم به درونش که می گذاری بادگیر بلندی را در انتهای گذرگاه باغ می بینی که تا میانه آبی آسمان پیش رفته و قد کشیده است.

باغ دولت آباد یکی از قدیمی ترین باغ های ایرانی و دارای آوازه ای جهانی است و بیش از ۲۶۰ سال قدمت دارد. در هر گوشه از وسعت ۶٫۴ هکتاری این باغ نشانه ای از بهشت به چشم می خورد که بازدیدکنندگان را به دنیای دیگری می برد. درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج در همه جا به چشم می خورند و در فصل بهار بوی گل های محمدی و سرخ به مشام می رسد.

از میان درختان و از کنار جوی آب به ساختمان معروف باغ می رسیم که بلندترین بادگیر خشتی جهان را بر فراز خود دارد و حس غرور و افتخار به هنر بی بدیل معماری ایرانی را در دل زنده می کند.

همه چیز به همین نگاه سطحی ختم نمی شود، کمی بیشتر که از ویژگی های باغ بدانید تازه متوجه می شوید که چگونه سازندگان آن قوانین معماری را به کار گرفته اند تا در میان این شهر کویری چنین باغ سرسبزی خلق کنند و شاهکاری کم نظیر را بیافرینند.

 

 امکانات باغ دولتآباد یزد عبارت اند از:

از بیرون باغ، دری بزرگ وجود دارد که با گذر از آن از کنار مغازه های فروش صنایع دستی گذر می کنید. دل کندن از دنیای زیبای ترمه ها و سفالینه ها سخت است اما با دیدن فواره های کوچک آب در پیش رو، ناخودآگاه به سمت باغ کشیده می شوید. درختان بلند در هر سو دلبری می کنند و فانوس هایی در کنارشان آویزان شده است؛ فانوس هایی که به هنگام شب روشن می شوند و چهره ای دیگر به باغ می دهند.

خلق لحظات خوشمزهعبارت انداز:

صدای پرندگان روح را جلا می دهد و با صدای آب موسیقی ویژه ای را برای بازدیدکنندگان می نوازد. در همین جا تخت هایی وجود دارند که متعلق به کافه مجموعه هستند. می توانید بر روی این تخت ها بنشینید و از خوراکی های سنتی یزدی مثل آش شولی نوش جان کنید و یا طعم دمنوش ها و چای با نبات یزدی را بچشید.

تماشای چشم انداز باغ عبارت اند از:

با دیدن ساختمان باغ، محو تماشای شاهکار معماری ایرانی می شوید و بادگیر بلندقامت شما را به تحسین وا می دارد. پس از گردش در ساختمان، از طریق پله ها می توانید به تراس بروید و آنجاست که محو تماشای چشم اندازی زیبایی از باغ می شوید. استخر بزرگ باغ و فواره هایش پیش روی تان هستند و می توانید تا انتهای باغ را ببینید و لذت ببرید. پس از بازدید از داخل ساختمان می توانید قدم بزنید و در کنار فواره ها به سوی دیگر باغ بروید و در آنجا ساختمان دیگر را ببینید؛ ساختمانی که اجازه ورود به آن را ندارید!

گردش شبانه عبارت اند از:

همین که نور خورشید بساطش را جمع می کند، فانوس ها روشن می شوند و حال و هوای باغ را به کل عوض می کنند. گویی به سفری در گذشته رفتید و می توانید فضای باغ را در آن روزها لمس کنید. هنوز تمام نشده؛ اگر سرتان را به سمت بادگیر بچرخانید، شاهد نورپردازی جذاب آن خواهید بود که در هر لحظه رنگی تازه به این شاهکار می دهد. شب های باغ دولت آباد را نباید از دست بدهید.

 

داخلی یزد
باغ-دولت-آباد-علی طب
باغ-دولت-آباد-علی طب
باغ-دولت-آباد-علی طب
باغ-دولت-آباد-علی طب
باغ-دولت-آباد-علی طب