حمام فین کاشان

  • حمام-فین-کاشان-علی طب
  • حمام-فین-کاشان-علی طب
  • حمام-فین-کاشان-علی طب
  • حمام-فین-کاشان-علی طب

حمام فین کاشان

حمام فین کاشان

باغ فین در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و درکنار چشمه سلیمانیه قرار دارد و نسبت به بقیه شهر دارای هوای مطبوع‌تر و خنک‌تری است. محوطه پر دارودرخت باغ و شلوغی آن و سایه درختان بلند خیابان امیرکبیر، این منطقه را به تافته جدا بافته‌ای از شهر تبدیل کرده است.وجود آب و درخت در کنار بنای باشکوه باغ، زیبایی خاصی به آن بخشیده که همینکه در حیاطش راه بروی از آنهمه رخوت و سکونی که در آن حاکم است، به وجد می‌آیی. باغ فین کاشان ۵۷۹ اصله درخت سرو و ۱۱ اصله درخت چنار دارد، درختانی که از عمر هرکدام بیشتر از۱۰۰ تا ۴۷۰ سال می‌گذرد.ایم مکان تفریحی زیر نظر مرکز گردشگری سلامت علی طب می باشد.

باغ فین بناهایی مثل حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه‌نشین هم دارد که بعد از صفویه به آن اضافه شده‌اند و به همه اینها حمام فین را هم در قسمت جنوبی باغ باید اضافه کرد، جایی که میرزا تقی امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه در خلوتش به قتل رسید و به همین دلیل به یکی از تماشایی‌ترین حمام‌های ایران تبدیل شد.

حمام فین کاشان جزو آن دسته از جاذبه ها و مکان های باستانی به شمار می رود که قطعا نامش به گوش هر ایرانی و تاریخ دوستی خورده است. این حمام تاریخی در داخل باغ فین کاشان قرار گرفته و باری سنگین از قتل ناجوانمردانه میرزا تقی خان امیرکبیر صدر اعظم ناصرالدین شاه را با خود به دوش می کشد. در تاریخ بیستم دی ماه سال ۱۲۳۰ دیواره های این حمام شاهد یکی از تلخ ترین اتفاقات تاریخ بوده اند. در واقع این مجموعه دو حمام را در دل خود جای داده، حمام هایی که در جنوب باغ قرار گرفته اند و از شهرت و آوازه ای خاصی برخوردارند. قدمت حمام کوچک که هنوز هم ساختار اصلی اش را حفظ نموده به دوران صفویان بازمی گردد. بعد از آن در دوران قاجار دستورات لازم توسط فتحعلی شاه مبنی بر ساخت حمامی بزرگتر صادر گردید. بعد از ساخت حمام بزرگ آن را به وزرا و حمام کوچک را به خدمتکاران تخصیص دادند. هر دوی این حمام به امکاناتی نظیر ورودی، گرمخانه، آبنما، خزینه، محل نظافت و سربینه تجهیز گردیده اند. دیواره های این حمام با ترکیبات عایق رطوبتی خاصی از ماسه، آهک و ساروج پوشانده شده اند. این حمام دارای تعداد زیادی دهلیز و راهروست که از معماری جذاب و خیره کننده ای برخوردارند. حمام فین در تاریخ پانزدهم آذر سال ۱۳۱۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال ۲۰۱۱ به عنوان بخشی از مجموعه باغ فین به فهرست سایت میراث جهانی یونسکو راه یافت.

حمام فین در باغ فین کاشان است. این حمام قدیمی به دلیل قتل میرزا تقی خان امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار در ۲۰ دی ۱۲۳۰ هجری خورشیدی مشهور است.

باغ فین و حمام فین کاشان در ۶ کیلومتری جنوب شهر کاشان در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم قرار دارد و از با ارزش ترین آثار تاریخی کاشان است بنای بر جای مانده باغ از دوران صفوی است که بر روی بناهای دوره دیلمی ساخته شده و از لحاط باغ آرایی و آب رسانی دارای اهمیت ویژه ای است بناهای این باغ شامل سر درب ورودی و برج و باروی آن، شتر گلوی صفوی در میانه باغ، شتر گلوی فتح علی شاهی و اتاق شاه نشین در جنوب خاوری باغ، موزه در باختر باغ و حمام های کوچک و بزرگ و کتابخانه در خاور باغ می شود.
حمام سلطنتی یا حمام بزرگ، در دوره ی قاجاریه و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. البته در کنار ساخت حمام جدید، حمام کوچک را نیز که پس از پایان دوران صفوی از رونق افتاده بود به دستور شاه مرمت کردند. از آن جایی که حمام بزرگ برای استفاده ی فرماندهان و بزرگان دربار ساخته شده است، به لحاظ معماری اهمیت دارد و ستون های مرمر و سقف نقاشی شده اش فوق العاده تماشایی است.حمام بزرگ دو سربینه دارد. سربینه ی اول که به ورودی نزدیک تر است، سکویی در انتها و بخاری دیواری دارد. در این سربینه وجود نورگیرهایی مزین به کاشی های مشبک که به باغ باز می شوند چشم انداز دلپذیری را ایجاد کرده است. سربینه ی دوم، حوضی در میانه و مسیر ترددی در ضلع شرقی دارد که کف آن پایین تر از سطح سربینه است.
داخلی کاشان
حمام-فین-کاشان-علی طب
حمام-فین-کاشان-علی طب
حمام-فین-کاشان-علی طب
حمام-فین-کاشان-علی طب