رود کارون

  • رود-کارون-علی طب
  • رود-کارون-علی طب
  • رود-کارون-علی طب
  • رود-کارون-علی طب

رود کارون

رود کارون

این رود با طول ۹۵۰ کیلومتر طولانی‌ترین رودی است که تنها در داخل ایران قرار دارد و در عین حال تنها رودخانه ایرانی است که به آبهای بین‌المللی و اقیانوس‌های جهان ارتباط دارد. کارون تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است و آب آشامیدنی ‌شهر اهواز از رودخانه کارون تامین می‌شود.

کارون از یک طرف در خرمشهر از طریق مصب خود به اروند رود که رودخانه‌های دجله و فرات از کشور عراق نیز به آن می‌ریزند وصل می‌شود و از طرف دیگر به خلیج فارس و اقیانوس هند مرتبط می‌شود.

ایران از طریق اروند رود و کارون می‌تواند کالاهای تجارتی را از طریق کشتی و به وسیله حمل و نقل دریایی که ارزانترین وسیله حمل و نقل کالاست تا شهرستان اهواز و حتی شهرستان شوشتر برساند و در عین حال کالاهای ایرانی را به جهت صادرات از این شهرستان‌ها تا بنادر بین‌المللی خرمشهر و آبادان و بندر امام (ره) منتقل کند.

رودخانه کارون رودخانه‌ای است که از نظر ارتفاع سطح آب و عرض و طول و از نظر جریان و گذر آب و عرض و طول مناسب آبخور جهت عبور کشتی‌های کوچک به نام لبخ یا مرکب در حد و اندازه رودخانه‌های دجله و فرات و برای عبور این قبیل کشتی‌های کوچک کاملا مناسب است.

این رودخانه در زمان قاجار به شدت مورد توجه انگلیس قرار گرفت و آنها که قبلا در رودخانه دجله و فرات سرویس کشتیرانی دایر کرده بودند این سرویس حمل و نقل دریایی را از دجله و فرات از طریق رودخانه کارون تا شهرستان اهواز و حتی تا شهرستان شوشتر نیز برقرار کردند.

زندگی بسیاری از مردمی که در حاشیه اهواز زندگی می‌کنند به کارون و جاری بودن آبش بستگی دارد، برای مثال گاومیش‌های این منطقه باید در آب کارون زندگی کنند وگرنه قادر به تحمل دمای بدن خود نیستند.

امروزه به دلیل انتقال آب کارون به برخی شهرهای دیگر و کم شدن حجم آب رود بنا به چند دلیل مختلف، دیگر امکان کشتیرانی در آن وجود ندارد. رودی که زمانی محل تردد کشتی‌ها و از راه‌های آبی بین‌المللی تجاری به شمار می‌رفت و عظمتش در فرهنگ منطقه و شعر و ترانه‌های فولکلور پیدا بود اکنون تبدیل به رودی بسیار کوچک شده و پیامدهایی منفی نظیر مهاجرت روستائیان، از بین رفتن دام‌ها و زمین‌های کشاورزی شده است.
از جمله سدهایی که روی کارون ساخته شده می‌توان به سد کارون ۱، سد کارون ۲، سد کارون ۳، سد کارون ۴، سد مسجد سلیمان (سد گدار لندر)، سد گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند اشاره کرد.
کارون علاوه بر آنکه به آب آشامیدنی کلان شهر اهواز را تامین می‌کند و برای حمل و نقل و رونق کشاورزی و تامین آب تولید برق مناسب است، برای گردشگری نیز بستری عالی ایجاد کرده و به خصوص چشم‌اندازهای زیبایش در شوشتر و کارون عالی است. شب گردی در کنار جاده ساحلی اهواز، در کنار ده پل زیبای کارون در اهواز و دیگر نقاط بسیار دیدنی است. فضایی که کارون در هر شهر ایجاد می‌کند، حال و هوای خاصی دارد و برای گردشگران بسیار جذاب است.

 

داخلی اهواز
رود-کارون-علی طب
رود-کارون-علی طب
رود-کارون-علی طب
رود-کارون-علی طب
رود-کارون-علی طب
رود-کارون-علی طب