روستای سنگده شمال

  • روستای-سنگده-شمال-علی طب
  • روستای-سنگده-شمال-علی طب
  • روستای-سنگده-شمال-علی طب
  • روستای-سنگده-شمال-علی طب

روستای سنگده شمال

روستای سنگده شمال

سَنگدِه از جمله روستاهای سرزنده و زیبای مازندران است و با ارتفاعی نزدیک به ۱۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا، در مدار ۳۶ درجه، ۰۴ دقیقه و ۰۵ ثانیه عرض شمالی ۵۳ درجه، ۱۳ دقیقه طول شرقی واقع شده است. آبشارهای چشم نواز بیرون زده از دل جنگل های راش سنگده سبب تبدیل این روستا به یکی از پر طرفدارترین مکان های گردشگری ایران شده است. آبشارهای بولا همچون رگ هایی با عبور از روی سنگ های پوشیده شده از خزه، سبب تنفس جنگل سنگده شده و طراوت فضا را دو چندان می کند.این مکان تفریحی زیر نظر مرکز گردشگری سلامت علی طب می باشد.

بومیان منطقه، جنگل های راش را با نام مرسی سی می شناسند و در میان گردشگران به سنگده شهرت یافته. جاده منتهی به روستا به تنهایی از جذابیت های فراوانی برخوردار بوده و بخش هایی از مسیرکوهستانی، در میان ابرها خودنمایی می کنند.سرسبزی مسیر سنگده با ترکیب زیبای درختان چندین ساله و بوته های تازه جوانه زده در فصل بهار و تابستان از یک طرف و چهره تزیین شده از طیف رنگ های زرد تا قرمز آتشین در پاییز، باعث شده تا هر فصل از سال گردشگران متعددی را با ذوق و سلیقه های گوناگون به سمت خود بکشاند. درخت های کمیاب راش ارزش خاصی به این جنگل ها بخشیدند و همچنین قدم زدن در میان جاده های خاکی و دالان های سرسبز، می تواند از خوشایند ترین لحاظات سفرتان محسوب شود.

 

تنها چند روز بود که از سفر خانوادگی و پرماجرای تعطیلات نوروز برگشته بودیم و دلم آرام و قرار نداشت. وسوسه گشت و گذار و سفر کردن، برایم مثل کودک تخس سه ساله ای شده بود که یک جا آرام نمی گیرد و از در و دیوار بالا می رود و پا می کوبد و به هر شکلی می گوید که: راه بیفت! سفر کن! اینجا نمان…

همین داستان جرقه ای شد که به تغییرهای بزرگ تر فکر کنم و هنوز یک ماه از این ماجرا نگذشته بود که شهرم را عوض کردم! تهران این شهر جذاب و وسیع خانه جدیدم بود تا من را به رویاهایم نزدیک تر کند. اما دروغ چرا؟ ماه ها طول کشید که به ترسم غلبه کنم و وارد جمع های ناشناخته شوم و به آدم های غریبه نزدیک تر! روزهای آخر تابستان بود و زمان به سرعت و بی صبر به سوی جلو می دوید. فکر آن که بهترین زمان سفرم دارد از دست می رود و هنوز از تهران فاصله هم نگرفتم، به قدری آزار دهنده بود که دل را به دریا زدم و با اولین گروه خوش سفر، همراه شدم. حرکتمان ساعت چهار صبح بود و مقصدمان آبشارهای بکر جنگل راش یا همان سنگده، جنگلی زیبا که در نزدیکی روستای سنگده قرار دارد. سر صبحی خودم را رساندم سر قرار و دلشوره و ترس هایم را هم جا نگذاشتم. اما کافی بود تا مینی بوس راه بیفتد و صورت های مهربان و صدای دلگرم کننده همسفرانم را ببینم و بشنوم تا همه‎‌ی ترس ها دود شوند و برای یک خوش گذرانی تمام عیار آماده شوم.

داخلی شمال
روستای-سنگده-شمال-علی طب
روستای-سنگده-شمال-علی طب
روستای-سنگده-شمال-علی طب
روستای-سنگده-شمال-علی طب