غار علیصدر همدان

  • غار-علی-صدر-علی طب
  • غار-علی-صدر-علی طب
  • غار-علی-صدر-علی طب
  • غار-علی-صدر-علی طب

غار علیصدر همدان

غار علیصدر همدان

سفر امروز  مرکز گردشگری سلامت علی طب  به یکی از این جاذبه های معروف ایران، غار علیصدر همدان است که به واسطه ویژگی های خاص خود در این سال ها میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری بوده است. می خواهیم همراه شما سری به یکی از اعجاب انگیزترین غارهای ایران بزنیم، با شگفتی های متعدد آن آشنا شویم و سوار بر قایق به گوشه و کنار این غار تماشایی سرک بکشیم.این مکان تفریحی زیر نظر مرکز گردشگری سلامت علی طب می باشد.

همراه مان باشید تا علاوه بر اینها در مورد امکانات، قیمت بلیط غار علیصدر، مسیر دسترسی و ساعت بازدید غار علیصدر برای تان بگوییم و سفر هیجان انگیزمان را به این جاذبه محبوب کشورمان آغاز کنیم.

در میان اشکال مختلف طبیعت، غارها یکی از اعجاب انگیزترین، اسرارآمیزترین و جذاب ترین انواع مظاهر طبیعی به شمار می آیند و بسیاری را برای کشف رازها و رمزهای درون شان به سوی خود می کشانند. گوشه و کنار سرزمین مان ایران نیز انواع مختلفی از غارها را در خود جای داده است که هر کدام از آنها به طریقی هوش از سر بازدیدکنندگان خود می برند. امروز اما در سفری می خواهیم سری به معروفترین غار ایران بزنیم؛ با ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم و گردشی متفاوت را در این جاذبه منحصر به فرد تجربه کنیم.

برای رسیدن به غار علیصدر همان گونه که همه شما می دانید باید به سمت استان همدان سفر کنیم. غار علیصدر در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان، در شهر کبودرآهنگ و در نزدیکی روستای علیصدر قرار دارد و در دل ارتفاعات ساری قیه یا صخره زرد جای خوش کرده است. ارتفاع غار از سطح دریا به ۲۱۸۰ متر می رسد؛ اما از آنجایی که هنوز تمام زوایا و گوشه های این غار کشف نشده کسی از طول و عمق آن اطلاع دقیقی ندارد. تا به اینجای کاوش ها تا این اندازه می دانیم که برخی حفره های زیرزمینی آن تا ۴۰ متر درازا دارند و عمق دریاچه غار بین نیم تا ۱۴ متر در نوسان است. غاز علیصدر از دالان ها، دهلیزها و تالارهایی پیچ در پیچ تشکیل شده است و دریاچه بزرگی در میانه آن، بخش اعظم غار را به یکدیگر متصل می کند به همین جهت باید برای رسیدن به قسمت های مختلف آن از قایق استفاده کرد؛ موضوعی که علیصدر را به بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان تبدیل می کند. برخی پژوهشگران نیز اعلام کرده اند که این غار با غار کتله خور در زنجان ارتباط دارد.

از ورودی بزرگ غار عبور می کنیم وارد فضایی خنک و مرطوب می شویم. اختلاف دما با محیط بیرون اولین نکته ای ست که به ذهن می آید. به سمت پایین می رویم و چشم مان به جلوه های زیبایی که در تاریکی، دیواره ها و سقف غار را آراسته اند می افتد. به محل قایقرانی می رسیم. کمی منتظر می مانیم تا یکی از قایق های گشت به سمت جایگاه بیاید و ما را سوار کرده و به گردشی شگفت انگیز در دل تاریخی چند میلیون ساله ببرد. جلیقه های نجات را می پوشیم، سوار بر قایق می شویم و همراه با راهبر قایق به دل غار می زنیم.

راهروها و تالارهای غار شکلی از کوچه و خیابان دارند؛ برخی از آنها به بن بست می رسند و برخی در ارتباط با هم هستند. ویژگی جذاب و منحصر به فرد غار علیصدر از دیگر غارهای آبی دنیا، راحتی استفاده از کانال های آبی داخل آن است. این کانال ها به شکلی هستند که به راحتی می توان از میان آنها با قایق معمولی عبور کرد. تلاش کنید زمان قایق سواری با دقت بالایی به تماشای محیط اطراف بنشینید و با رازها و رمزهای این معجزه طبیعت بیشتر آشنا شوید. از تماشای زیر پای تان که دریاچه ای عمیق و زلال جاری ست تا اشکال مختلف ستالااستالاگمیتی و اکتیتی که هر یک به صورتی اعجاب انگیز درآمده اند و از گردشگران دلبری می کند، نهایت لذت را ببرید. هر گوشه از غار نیز به وسیله نورپردازی های رنگارنگ و جذابی رنگ آمیزی شده است تا گردشگران به راحتی بتوانند شکل های مختلف را تشخیص دهند و تجربه بهتری از گردش در علیصدر به دست آورند.

مسیر آبی که تمام می شود، مسیر کشف غار به صورت پیاده ادامه پیدا می کند. شگفتی ها همچنان ادامه دارد و در گوشه و کنار غار به اشکالی بر می خورید که به اشیایی مانند مروارید، اژدها و … شباهت هایی دارند. اگر کمی خلاقیت تان را به کار بیندازید شما هم می توانید شکل های تازه ای پیدا کنید. بعد از گذر از مسیر پیاده روی دوباره راه آبی پیش پای شما قرار می گیرد. اینجا کم کم راه تنگ می شود و سقف کوتاه. در آخر مسیر قایقران ها شما را به کناره ها می رسانند. اینجا دیگر باید پیاده شوید و با زیبایی های غار خداحافظی کنید.

 

داخلی همدان
غار-علی-صدر-علی طب
غار-علی-صدر-علی طب
غار-علی-صدر-علی طب
غار-علی-صدر-علی طب
غار-علی-صدر-علی طب