موزه موسیقی اصفهان

  • موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب
  • موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب
  • موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب
  • موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان

زمانی که قصد سفر به اصفهان را در سر می پرورانیم اغلب ما به آثار تاریخی و تماشایی این شهر فکر می کنیم و در برنامه ریزی های سفرمان سعی می کنیم بازدید از جاذبه های مشهور معماری و هنری این شهر مانند میدان نقش جهان، بازار کهن اصفهان، مساجد امام، شیخ لطف الله، جامع، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ عالی قاپو، هشت بهشت و چهلستون و … را بگنجانیم. اگر بخواهیم کمی به گردش مان در اصفهان تنوع بدهیم به سراغ کلیسای وانک، مجموعه ناژوان با باغ پرندگان، باغ خزندگان، آکواریوم سرپوشیده اصفهان، باغ گل ها و مجموعه تفریحی کوه صفه می رویم و با جلوه های متفاوت تر این شهر آشنا می شویم.

اما مقصد امروز علی طب هیچ کدام یک از این جاذبه های تماشایی که از آنها نام بردیم نیست؛ می خواهیم همراه شما به یکی از دیدنی های منحصر به فرد اصفهان سری بزنیم و شما را با مجموعه ای آشنا کنیم که در میان گردشگران خارجی شهرت بسیاری پیدا کرده و از چشم گردشگران ایرانی پنهان مانده است. موزه موسیقی اصفهان مقصد انتخابی ماست؛ مکانی که در میان جاذبه های پیشنهادی سایت معتبر تریپ ادوایز برای اصفهان در رتبه ۲ قرار گرفته و نمره کامل ۵ را دریافت کرده است.

 

مزایای موسیقی اصفهان عبارت اند از:

دومین جاذبه پیشنهادی سایت تریپ ادوایز برای گردش در اصفهان با نمره کامل ۵ است.

تجربه ای منحصر به فرد و جذاب از موزه گردی در ایران به شما هدیه می دهد.

می توانید در این موزه شاهد بیش از ۳۰۰ ساز موسیقی ایرانی باشید و از اجرای زنده موسیقی سنتی لذت ببرید.

می توانید از فروشگاه این موزه سازهای ایرانی بخرید.

در این مجموعه می توانید آلات موسیقی را بیینید که در هیچ کشور دیگری نظیر آنها یافت نمی شود.

 

آشنایی با موسیقی اصفهان

اصفهان یکی از مهدهای موسیقی و آواز سنتی ایرانی ست و یکی از مقام های موسیقی و یکی از آوازهای پنج گانه سنتی کشورمان به نام این شهر خوانده می شود. اهمیت موسیقی و علاقه مردم اصفهان به این هنر باعث شد تا دو تن از موسیقی دانان علاقه مند به موسیقی سنتی ایران، مهرداد جیحونی و شهریار شکرانی نخستین و تنها موزه موسیقی خصوصی کشور را در تاریخ یازدهم آذرماه ۱۳۹۴ تاسیس کنند. موزه ای که تفاوت های بسیاری با دیگر موزه های ایران دارد و مدل ارایه آثار، نوع راهنمایی انجام شده و برخورد کارکنان در آن شما را با بُعد جدیدی از موزه گردی آشنا می کند. همچنین اجرای زنده موسیقی در پایان تور، گردش خاص شما را در موزه را جذاب تر می سازد.

در موزه موسیقی اصفهان می توانید به تماشای ۳۰۰ ساز موسیقی ایرانی بنشینید، اطلاعاتی از نحوه ساخت آنها به دست بیاورید و با کمک امکانات صوتی و تصویری با روش نواختن سازها آشنا شوید و به صدای آنها گوش دهید. سازهایی که برخی از آنها با طرح های مینیاتوری تزیین شده اند و مجموعه ای جذاب از رنگ و صدا را به وجود آورده اند. در این مجموعه می توانید آلات موسیقی را بیینید که در هیچ کشور دیگری نظیر آنها یافت نمی شود. سازهایی که تعدادی شان اهدایی موسیقی دان های ایرانی ست و می توانید از طریق مرکز گردشگری سلامت علی طب به نام های این هنردوستان دسترسی پیدا کنید.

 

قسمت های موزه عبارت اند از:

۱- تالار سازهای ملی

در سالن سازهای ملی، می توانید از سازهای مختلفی که در پهنه جغرافیایی ایران گسترده شده و در این مناطق مورد استفاده اند دیدن کنید. اینجا سازها و انواع آنها به دو زبان فارسی و انگلیسی به شما معرفی می شوند و امکانات صوتی و تصویری مجموعه کمک می کند تا تجربه بهتری از گردش در این تالار به دست بیاورید.

۲- تالار سازهای محلی

موزه موسیقی برای نمایش سازهای محلی ایرانی سالن جداگانه ای در نظر گرفته است. در طول گردش در این تالار همراه با راهنمایی های مسوولان موزه، می توانید اطلاعات جذابی در مورد موسیقی محلی ایران و سازهای مربوط به هر منطقه به دست آورید. البته امکانات صوتی و تصویری موزه به شما این امکان را می دهد که بتوانید به موسیقی سازهای محلی ایران گوش فرا دهید.

۳- سرای سرآهنگان

در سرای سرآهنگان می توانید با اساتید برجسته موسیقی اصفهان آشنا شوید و از زندگینامه و اثری که بر موسیقی اصفهان گذاشته اند اطلاعاتی به دست آورید.

۴- موسیقی سرا

جذابیت بازدید از موزه موسیقی در تماشای سازهای مختلف ایرانی و به دست آوردن اطلاعاتی در مورد آنها خلاصه نمی شود بلکه در پایان گردش تان در موزه می توانید از تماشای یک اجرای زنده موسیقی سنتی ایرانی لذت ببرید.

۵- کارگاه سازسازی

اگر دوست دارید بدانید هر کدام از سازهای مشهور ایرانی چگونه ساخته می شوند و چه ساختار و اجزایی دارند می توانید سری به کارگاه سازسازی موزه موسیقی بزنید.

 

 

داخلی اصفهان
موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب
موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب
موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب
موزه-موسیقی-اصفهان-علی طب