پارک جنگلی ناژوان اصفهان

  • پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب
  • پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب
  • پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب
  • پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب

پارک جنگلی ناژوان اصفهان

پارک جنگلی ناژوان اصفهان

پارک جنگلی ناژوان جایی است که می‌توانید برای پیک نیک‌های خانوادگی، پیاده‌روی، دوچرخه سواری و تفریحات دیگر آن را انتخاب کنید. اصفهان به دلیل وجود کارخانه‌ها و صنایع حومه‌ی آن، یکی از شهرهای آلوده‌ی ایران به حساب می‌آید.پارک جنگلی ناژوان ریه‌های شهر و دومین میراث طبیعی اصفهان بعد از زاینده رود است.مرکز تفریحی پارک ناژوان زیر نظرمرکز گردشگری سلامت علی طب می باشد.

به همین دلیل از محبوب‌ترین جاهای تفریحی برای شهروندان اصفهانی و گردشگران است. پارک ناژوان بخش‌های مختلفی مانند تله سیژ ناژوان ، شهربازی، پارک آبی و موزه‌های طبیعی دیدنی دارد.

منطقه جنگلی ناژوان از معدود باغ ‌های اصفهان است که از جریان توسعه و گسترش شهر تا اندازه ‌ای ایمن مانده و همچنان به هوای شهر لطافت و تازگی می ‌بخشد. این گردشگاه یکی از نقاط سرسبز و خرم حاشیه زاینده رود است و سرچشمه اکثر مادی‌ های شهر اصفهان از این منطقه است.

 

امکانات پارک ناژوان عبارت اند از:

زیر نظر مدیریت طرح ساماندهی ناژوان که وابسته به شهرداری اصفهان است در این باغ فضاهایی چون تله سیژ، زمین ‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، زمین ‌های بازی کودکان، ایستگاه‌ های درشکه سواری، اسب سواری، قایق ‌رانی و محوطهٔ دوچرخه‌ سواری فراهم شده و برای عموم قابل استفاده است.
باغ پرندگان، آكواريوم، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه ها، موزه صدف نیز در این منطقه دایر هستند که میتوانید از آنها نیز دیدن نمایید.

ناژوان با زمینهای کشاورزی، باغ‌ های دو سویه و رودخانه زاینده رود با توسعه شهری محصور شده است. اراضی محدوده ناژوان به دلیل دارا بودن پوشش سبز و عبور رودخانه از آن در مجموع اقلیم معتدل تری نسبت به اصفهان دارد.

ناژوان كنوني  با ۱۲۰۰ هكتار وسعت، در منتهي اليه شمال غربي اصفهان واقع شده است و متشكل از رودخانه و ۱۰ مادي سرچشمه گرفته از آن كه توسط اراضي كشاورزي، باغهاي دو سويه و رودخانه زاينده رود با توسعه شهري محصور شده است می باشد.

رطوبت بيشتر، وزش نسيم هاي محلي و اختلاف دما با شهر شرايط بسيار مناسبي را از نظر آب و هوايي براي اين بخش از پيرامون شهر ايجاد مي كند كه همراه با چشم اندازهاي زيبا، جاذبه بسيار زيادي را براي شهروندان در زمينه گذران اوقات فراغت، تفريح، پياده روي و ورزش فراهم كرده است.

با توجه به وضعيت قرار گرفتن اين پارك در مسير بادهاي غربي–جنوب غرب به شمال شرق و همچنین وضعيت قرار گرفتن اكثر صنايع آلاينده در غرب اصفهان اين پارك به عنوان فيلتر طبيعي براي شهر اصفهان محسوب می شود و بر همين اساس است كه اراضي ناژوان را به عنوان ريه شهر اصفهان مي شناسند.

پارك جنگلي ناژوان داراي مراكز گردشگري و تفريحي زير است:

باغ پرندگان
باغ پرندگان اصفهان با مساحتي بالغ بر ۵۵ هزارمترمربع در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداري اصفهان در بيشه ناژوان و در حدود ۴ كيلومتري غرب پل وحيد احداث گرديده و از نظر طراحي در سطح كشور در نوع خود بي نظير است. محوطه داخلي باغ پرندگان با وسعت ۱۷ هزار مترمربع چنان زيبا فضا سازي شده كه علاوه بر تأمين نيازهاي زيست محيطي پرندگان، منظره اي زيبا و دلپذير جهت علاقه مندان فراهم نموده است. پوشش توري سقف باغ با مساحت ۴۰ هزارمترمربع بر روي ۱۶ ستون فلزي به ارتفاع ۳۲-۲۵ متر نصب گرديده است. در اين باغ تعداد بيش از ۳۵۰۰ قطعه پرنده از حدود ۲۰۰ گونه مختلف نگهداري ميشود.
ساعات بازديد: همه روزه از ساعت ۸:۳۰ الي ۱۸:۳۰

باغ موزه پروانه ها
مساحت اين باغ حدود ۲۰۰۰ مترمربع است كه در آن بيش از ۱۰۰ گونه گل و گياه از جمله درختچه فردوس، درختچه سيكاس، درختچه ليندا، انواع بنجامين، انواع فيكوس، انواع بگونيا، آگاو و… در يك فضاي زيبا و دل انگيز در اختيار بازديد كنندگان قرار دارد. در سه نقطه از اين باغ با بدنه سازي هاي انجام شده تعداد ۴۸ عدد قاب شامل ۲۲۰۰ پروانه زيبا و رنگارنگ به نمايش گذاشته شده است .
ساعات بازديد : همه روزه از ساعت ۸:۳۰ الي ۱۹:۳۰

تله سيژ
تله سيژ مشابه تله كابين است كه به جاي كابين و اطاقك محصور، از يك سري صندلي هاي كاملاً ايمن استفاده ميشود. تله سيژ ناژوان به طول حدود يك هزار و ۹۲۵ متر (رفت و برگشت ۳ هزار و ۸۵۰ متر) و داراي ۶۰ صندلي سه نفره است كه شهروندان و مسافرين ميتوانند با سوار شدن و نشستن بر روي اين صندلي ها در محيط آزاد و بر روي درختان و در ارتفاع ۲۴ متري از سطح زمين، با سرعت حدود ۲ تا ۳ متر بر ثانيه حركت نموده و از مناظر زيباي اين پارك طبيعي لذت ببرند . ايستگاه اول تله سيژ در ابتداي جاده الفت واقع در ابتداي ورودي پارك ناژوان و ايستگاه دوم جنب باغ پرندگان ناژوان در قسمت جنوب رودخانه قرار دارد و امكانات رفاهي در هر دو ايستگاه جهت استفاده شهروندان فراهم گرديده است.
ساعات بازديد : همه روزه از ساعت ۱۰ الي ۱۹

آكواريوم
اين مجموعه كه به عنوان اولين و بزرگترين آكواريوم كشور شناخته مي شود در زميني با مساحت بيش از ۳۵۰۰ مترمربع احداث شده و شامل يك تونل آكواريوم (دنياي زير آب) به طول ۳۰ متر و تعداد ۳۰ عدد آكواريوم هاي ۵ الي ۱۰ متري، آكواريوم هاي لمسي و سيلندر آكواريوم هاي بزرگ، چندين مركز قرنطينه و آزمايشگاه، فروشگاه هدايا و… مي باشد. گونه هاي دريايي مختلف آب شور و آب شيرين از نقاط مختلف دنيا در اين مجموعه جمع آوري و در معرض ديد بازديد كنندگان قرار گرفته است.
ساعات بازديد : همه روزه از ساعت ۸ الي ۲۲

باغ خزندگان
اين مجموعه منحصربفرد شامل ۲۵ ويواريوم بزرگ و ۱۲ ويواريوم كوچك بوده كه در آن گونه هاي مختلف خزندگان سمي، نيمه سمي و غير سمي از جمله انواع مارها، سوسمارها، تمساح و … در معرض ديد بازديد كنندگان قرار گرفته است.
ساعات بازديد : همه روزه از ساعت ۸:۳۰ الي ۲۱

شهربازي
شهربازي ناژوان با بيش از ۳۰ مجموعه بازي از جمله كارتينگ ، سينما ۵ بعدي ، پارك بادي كودكان و بزرگسالان و … در محيطي زيبا و بياد ماندني در ابتداي ورودي پارك جنگلي ناژوان پذيراي همشهريان و مسافران مي باشد.
ساعات بازديد : همه روزه از ساعت ۱۰ الي ۲۲

موزه صدف ها
مجموعه به نمايش گذاشته شده كلكسيون صدف ها و جانوران دريايي نادري است كه بالغ بر ۲۰۰۰ نمونه از ۸۰۰ گونه مختلف مي باشد .اين مجموعه شامل نرم تنان دريايي و خشكي، چند نمونه از خرچنگ هاي آب شور و چندين گونه از خارپوستان است كه از سراسر دنيا طي ۲۵ سال جمع آوري شده است.
ساعات بازديد : همه روزه از ساعت ۸:۳۰ الي ۲۱

 

داخلی اصفهان
پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب
پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب
پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب
پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب
پارک-ناژوان-اصفهان-علی طب